Kostel sv. Jakuba zasažen bleskem

8. 3. 1813



katastr

Brno-město



charakteristika

Ve 14 hodin a 19 minut zasáhl během velké sněhové vánice blesk kostel sv. Jakuba. V blízkosti kostela se právě nacházely dvě obchodnice s plátnem, které byly poté převezeny na ošetření do zaopatřovacího ústavu.


zajímavosti

Předtím panovalo již 16 dní příjemné jarní počasí. V noci ze 6. na 7. března 1813 se zvedla vichřice, která trvala 48 hodin. Kolem 14. hodiny dne 8. března se zvedla sněhová bouře, pak zásah blesku do kostela. Výboj sjel s měděné střechy k zemi, kde poranil dvě obchodnice s plátnem, které zde právě byly přítomné na postním trhu (zum Fastenmarkt anwesende Leinwandhändlerinnen). Byly to pětapadesátiletá Marie Severinová z Nosálovic u Vyškova (Maria Severin von Nossalowitz bey Wischau) a padesátiletá Terezie Říhová z Dědic (Theresia Hrziha von Dieditz).
Ženy byly na příkaz zemského guvernéra předány do všeobecného zaopatřovacího ústavu a zde ošetřeny. První byla silně zasažena na levé straně od lopatky po patu (vom Schulterblatt bis zur Ferse), druhá byla poškozena méně. První žena později zemřela.


poznámka

Ve 14 hodin 49 minut se obloha vyjasnila, později začal opět padat sníh a pršelo, což trvalo až do pozdní noci.



stavby

Kostel sv. Jakuba
Rašínova


městská část

související odkazy

MJ, Menš


Aktualizováno: 04. 03. 2020