Dary pro papeže Benedikta XVI.

1. 9. 2009 (1.–20.9.2009)


ulice

charakteristika

Město Brno připravilo pro papeže dar v podobě pozlaceného liturgického náčiní (kalicha a pateny) zhotoveného výtvarníkem Jaromírem Gargulákem.
Vyrobit oba dary trvalo J. Gargulákovi dva a půl měsíce. Model z včelího vosku dělal autor sám, s odléváním, broušením a leštěním mu pak pomáhali dva jeho zaměstnanci. Oba předměty jsou také o něco větší, než bývá zvykem. Kalich má na výšku pětatřicet centimetrů a patena v průměru sedmadvacet. Papežské bohoslužby se totiž konají hlavně ve velkých kostelech, kde by patena i kalich nemusely být ze zadních částí dobře vidět.
Na pateně je vyleptán znak Brna a nápis Papež Benedikt XVI. Brno 27. 9. 2009. Součástí daru jsou i dvě krabice, do kterých budou díla umístěna. Původně měly být z lipového dřeva, byly však příliš těžké. „Konečná verze je kombinace dřeva a lepenky. Uvnitř je satén a celé je to v barvách města,“ doplnil autor.

Dar předal papeži Benediktu XVI. při odletu z Brna 27. září brněnský primátor Roman Onderka.


zajímavosti

Možnost věnovat Benediktu XVI. vlastní dar měl každý občan. Mluvčí brněnského biskupství uvedla: „Dárky opatřené průvodním listem s uvedením jména a adresy dárce lze předávat v Brně na Petrově v termínu od 1. do 20. září. Nedoporučují se věci, které rychle podléhají znehodnocení, jako květiny nebo potraviny. Dary pak budou Svatému otci předány prostřednictvím Apoštolské nunciatury v Praze.“


události

10. 2. 2010
Výstava Naděje v Brně 1. 10. 2009
Výstava v katedrále na Petrově – připomínka historické návštěvy papeže Benedikta XVI. v Brně 29. 9. 2009
Zahájení demontážních prací areálu bohoslužby s papežem Beneditkem XVI. 27. 9. 2009
Návštěva papeže Benedikta XVI. v Brně 23. 9. 2009
Vztyčení křesťanských symbolů na brněnském letišti
další události (4)...Ma


Aktualizováno: 26. 06. 2018