Vztyčení křesťanských symbolů na brněnském letišti

23. 9. 2009charakteristika

Na brněnském letišti, místě setkání poutníků s papežem Benediktem XVI., byly vztyčeny dvanáctimetrový kříž a jedenáctimetrová kotva. „Jsou to hlavní symboly bohoslužby s papežem,“ řekla ČTK mluvčí Biskupství brněnského Martina Jandlová. Na pódiu s Benediktem XVI. byla umístěna i vzácná středověká socha Panny Marie Tuřanské.
Kříž je symbolem křesťanství. Je vyrobený z nerezu a opláštěný bronzem. Na místě pěti Kristových ran na kříž byly později umístěny skleněné koule. Kříž byl po ukončení návštěvy Benedikta XVI. vztyčen v Kapucínských zahradách jako trvalá připomínka návštěvy hlavy katolické církve v Brně.

Kotva je křesťanským symbolem ctnosti a hlavně naděje. Právě naděje je hlavním tématem papežovy návštěvy. „Je umístěna na pomyslné duchovní ose areálu, která vede od starých Božích muk," uvedl tvůrce areálu pro bohoslužbu - architekt Marek Štěpán.
Boží muka představují minulost a kotva na druhé straně celého prostoru zase budoucnost, do níž lidé hledí s nadějí. Po této trase papež před nadcházející bohoslužbou projížděl ve svém papamobilu.
Sochu Panny Marie Tuřanské přinesli tuřanští farníci na pódium v neděli ráno.


poznámka

Setkání poutníků s papežem Benediktem XVI. bylo jednou z největších akcí v novodobé historii Brna. Šlo o první návštěvu papeže v Brněnském biskupství od jeho vzniku v roce 1777.události

16. 4. 2011
Vztyčení papežského kříže v Denisových sadech 3. 10. 2010
Slavnostní požehnání kotvy
kotva a kříž jsou symbolem návštěvy papeže v Brně
18. 8. 2010
Kotva – symbol papežské návštěvy v Brně – byla vztyčena u brněnské přehrady
kotva a kříž jsou symbolem návštěvy papeže
1. 10. 2009
Výstava v katedrále na Petrově – připomínka historické návštěvy papeže Benedikta XVI. v Brně 29. 9. 2009
Zahájení demontážních prací areálu bohoslužby s papežem Beneditkem XVI.
další události (6)...


stavby


městská část

související odkazy

Ma


Aktualizováno: 22. 09. 2019