Slavnostní otevření cyklistické dráhy na Bauerově rampě

21. 7. 1889


katastr

Pisárky


místo

Bauerova rampa


charakteristika

Pozemek poskytl a stavbu dráhy na tzv. Bauerově rampě v Pisárkách finančně podpořil majitel pisáreckého cukrovaru rytíř Viktor Arnold Jakob Bauer.
Provoz byl pak slavnostně zahájen 21. července 1889, kdy se zde konaly první závody. Už kolem deváté hodiny ranní se sešli všichni brněnští závodníci spolu s hostujícími závodníky (Znojmo, Kroměříž, Přerov, Vídeň nebo Szegedin) v zahradě Plzeňské pivnice, odkud se společně odebrali k tělocvičně pod Špilberkem. Zde proběhlo společné focení známým brněnským fotografem Josefem Kunzfeledem, poté byla naplánována společná jízda městem směr pisárecká závodní dráha.
Trasa vedla dnešními ulicemi Husova–Pekařská–Mendlovo náměstí–Křížkovského–Pisárecká. Na ulicích a v oknech přilehlých domů se sešlo velké množství zvědavců, kteří s velkým zájmem sledovali tuto pěknou podívanou. Na poledne byl přichystán v Pisárecké restauraci slavnostní banket za doprovodu cikánské kapely Miška Janoše. Uvítacího přípitku a děkovné řeči všem přítomným se ujal předseda klubu Brűnner Radfahrerbund stavitel Josef Nebehostený.
Po tomto slavnostním zahájení závodů se kolem 14. hodiny všichni odebrali na závodiště. Tribuny ozdobené černočervenožlutými prapory byly do jednoho místa zaplněné napnutými diváky, kapela hrála, rozhodčí byli na místě, hodiny ukazovaly 16.00 hodin - závody tedy mohly začít!
Na programu byly následující jízdy: první jízda vysokých dvojkolek na 1 200 m (tři okruhy), jízda bezpečníků na 2 000 m (pět okruhů), hlavní jízda dvojkolek o přebor klubu Brünner Radfahrer Bund pro rok 1889 na 4 000 m (deset okruhů), zkušební jízda bezpečníků na 1 200 m (tři okruhy), jízda vysokých kol na 2 000 m (pět okruhů), hlavní jízda bezpečníků o přebor klubu Brünner Radfahrer Bund pro rok 1889 na 2 000 m (pět okruhů), hostující závod vysokých kol na 2 000 m (pět okruhů), jízda dvojmístných trojkolek na 1 609 m (čtyři okruhy a 9 metrů) a hostující jízda bezpečníků na 2000 m (pět okruhů).
Po skončení všech závodních jízd kolem 18. hodiny proběhlo v Pisárecké restauraci slavnostní udílení cen, mezi kterými byla například vycházková hůl se stříbrnou rukojetí, stříbrnozlatý stojánek na cigarety, řetízek ke kapesním hodinkám, stříbrné psací potřeby nebo pozlacený stříbrný pohár. Po rozdělení všech cen následovala závěrečná děkovná řeč Josefa Nebehosteného adresovaná všem zúčastněným závodníkům a pořadatelům za zdárný průběh této sportovní akce s přáním příjemné zábavy za doprovodu vojenské kapely.


prameny, literatura

osoby

Viktor Arnold Jakob Bauer
stavbu cyklistické dráhy finančně podpořil Josef Kunzfeld
fotograf


MJ


Aktualizováno: 10. 07. 2018