Podpis smlouvy o zahájení rekonstrukce Vily Tugendhat

25. 1. 2010


ulice

číslo orientační

45


místo

12.00 hodin, hlavní obytná hala Vily Tugendhat


nej...

Brno
rekonstrukce největší brněnské architektonické památky moderního věku


charakteristika

Primátor města Brna Roman Onderka a generální ředitel společnosti Unistav Miroslav Friš přímo ve vile Tugendhat podepsali smlouvu o rekonstrukci tohoto unikátního díla světové funkcionalistické architektury.
Smlouva počítá s dobou realizace 24 měsíců a vyžádá si investici ve výši 146 milionů korun, z toho 100 milionů korun půjde prostřednictvím Ministerstva kultury ČR z fondů EU.


účastníci

Roman Onderka, primátor města Brna,
Miroslav Friš, generální ředitel společnosti Unistav


poznámka

Brněnská firma Unistav rekonstruovala například Dům pánů z Lipé, ale i funkcionalistickou stavbu Dětské nemocnice v Černých Polích.
"Odklady oprav, které kvůli sporům řešil i antimonopolní úřad, se však neobejdou bez následků. Havarijní je především stav střechy a kanalizace, ke špatnému stavu památky přispěla podle architektů i necitlivá rekonstrukce z 80. let. Předpokládáme, že firma začne v první řadě pracemi na zajištění statiky, pak teprve přijde na řadu střecha a kanalizace," poznamenala správkyně vily Iveta Černá.

Tahanice o rekonstrukci Vily Tugendhat se táhnou už od doby, kdy byla zapsána na seznam památek UNESCO, tj. od roku 2001. Přitom stavba vily trvala, od vytvoření projektu v roce 1928 po její dokončení, pouhé dva roky.
Prvním termínem oprav měl být rok 2002. Město do nich mělo investovat 114 milionů korun. Zastupitelům se však tato částka zdála přemrštěná, a tak plán rekonstrukce zamítli. O rok později byla vypsána soutěž na vytvoření projektu. Její průběh a podmínky však zkritizovala Česká komora architektů a radní ji raději zrušili.
Druhé výběrové řízení vyhrálo právě sdružení vedené společností Omnia. Neúspěšní účastníci tendru, architekti Jan Sapák, Ludvík Grym a Jindřich Škrabal, se proti výsledku odvolali. Nejvyšší správní soud jim dal nakonec za pravdu: Omnia neměla právo se řízení zúčastnit, chybělo jí potřebné osvědčení.
Jenomže město mezitím Omnii za projekt zaplatilo 10 milionů korun. A náklady na opravy se už vyšplhaly na 200 milionů korun. Po protestech odborníků i radních společnost cenu snížila o 50 milionů, přesto Sapák tvrdil, že rekonstrukce by mohla být ještě levnější.
Kvůli sporům se o chátrající památku přihlásili potomci původních majitelů, Tugendhatových. Požádali město o vydání vily s tím, že její opravu zajistí sami a pak ji znovu otevřou pro veřejnost. Neuspěli.
Město nakonec výběrové řízení na opravu vily úplně zrušilo. Ponechalo si projekt a společnosti Omnia zůstala desetimilionová odměna.
(Zdroj: denní tisk.)




události

29. 2. 2012
Otevření zrekonstruované Vily Tugendhat 16. 8. 2002
Veřejné předání certifikátu o zapsání Vily Tugendhat do Seznamu světového dědictví UNESCO 14. 12. 2001
Vila Tugendhat zapsána do Seznamu světového dědictví UNESCO 16. 8. 1995
Vila Tugendhat prohlášena národní kulturní památkou 1. 7. 1994
Zpřístupnění Vily Tugendhat pro veřejnost


osoby

Roman Onderka
primátor města Brna


stavby

Vila Tugendhat
Černopolní 45/620


objekty

památka UNESCO
pamětní deska: Černopolní 45/01


městská část

související odkazy

Jis


Aktualizováno: 04. 01. 2020