Připomínka tragické události v České ulici

17. 2. 2010


ulice

katastr

Brno-město


místo

nároží České a Joštovy


charakteristika

U zastávky tramvají na České ulici před trafikou Valmont se objevila připomínka ke 3. výročí tragické události, při níž přišel o život Roman Bětík.


poznámka

V noci 17. 2. 2007, kolem 3. hodiny ranní, zde došlo k potyčce a smrtelnému zranění Romana Bětíka.
Události předcházelo nedorozumění dvou skupin mladých lidí. Večer předtím se Roman Bětík a jeho přítel Omar Al Husejní bavili na diskotéce, odkud odešli a chtěli jít domů. Cestou potkali Martina Bojarského a společně ještě zašli do klubu Remix. Při vstupu nechtěně vrazili do vycházející dvojice mladíků, Brňana Romana Holuba a Rusa Konstantina Erina. Tehdy ještě k potyčce nedošlo. Po chvíli se znovu potkali na tramvajové zastávce, došlo k bitce, po níž zůstali na místě dva těžce zranění mladíci, z nichž Roman Bětík při převozu do nemocnice zemřel.
Holuba a Erina policie na základě svědectví občanů po dvou dnech zatkla, ale vyšetřování potyčky, u níž sehrál roli i alkohol, trvalo deset měsíců. Rozsudkem Krajského soudu v Brně z února 2008 byli oba odsouzeni do vězení na 13 let. Soudu se nepodařilo objasnit, který z obžalovaných vedl smrtící ránu.
V květnu 2008 Vrchní soud v Olomouci projednal jejich odvolání a trest snížil. Nepodařilo se prokázat, kdo z nich dvou při hromadné rvačce Romana Bětíka smrtelně bodl. Proto potrestáni za těžké zranění a méně vážné poranění dalších dvou účastníků bitky: Holub 12 let, Erin 16 měsíců podmíněně.městská část

související odkazy

Menš


Aktualizováno: 04. 01. 2020