Soukromá návštěva říšského protektora v Brně

5. 2. 1940 (5.–6.2.1940)


ulice

Benešova
ubytování v Grandhotelu


číslo orientační

18


katastr

Brno-město


místo

ubytován v Grandhotelu


charakteristika

Říšský protektor Konstantin von Neurath odjel z Prahy 5. 2. 1940, v Brně se ubytoval v Grandhotelu a odtud osobním autem odjel příští den ráno na hon na Hodonína.


účastníci

Konstantin von Neurath, říšský protektor,
major Langhammer, doprovod při cestě


zajímavosti

Celá návštěva byla soukromá, zajišťována telefonáty mezi ministerstvem vnitra a zemským úřadem v Brně ve spolupráci s okresními úřady. Z telefonátů je zřetelně cítit úleva, když 6. února 1940 telefonuje brněnské policejní ředitelství presidiu ministerstva vnitra, že „všechno v pořádku“.


poznámka

Neurath odjel z Prahy 5. 2. 1940 normálním rychlíkem ve 13.48 hodin, k vlaku připojen salonní vagon protektora. Trať byla hlídána četnictvem, ve stanicích, kde byly zastávky (např. Blansko), byl přítomen konceptní úřadník v civilu.
Do Brna přijel v 17.30 hodin, ubytoval se v Grandhotelu. Odtud odjezd v 7 hodin 6. 2. 1940 osobním autem na hon na Hodonínsko. Doprovod tvořilo auto s četnickým důstojníkem.
Příjezd do Hodonína, kam dirigován pohotovostní oddíl z Uherského Hradiště, jakož i příslušníci četnické silniční kontrolní stanice z Uherského Hradiště. V Brně byl k případnému použití k dispozici pohotovostní oddíl. Silnice v okresech, kterými Neurath projížděl, byly střeženy od 7 hodin ráno až do odvolání. Z Hodonína odjely povozy a sáně na honbiště. Krátce po 15. hodině opustil protektor obvod vládního policejního úřadu v Moravské Nové Vsi a vrátil se do Hodonína. Odtud autem v 15.25 hodin, odjezd z Brna v 16.45 normálním rychlíkem s připojeným salonním vagonem.


prameny, literatura

stavby

Grandhotel
Benešova 18/605
zde byl Konstantin von Neurath ubytován


související odkazy

Menš


Aktualizováno: 13. 01. 2020