Internetová encyklopedie dějin Brna

Výstava „Tři generace skla. Pavel Hlava, Tomáš Hlavička, Petra Hřebačková“

Výstava „Tři generace skla. Pavel Hlava, Tomáš Hlavička, Petra Hřebačková“


 • 30. 6. 2010 (30.6.–5.9.2010)


 • ulice

  Špilberk

 • číslo orientační

  1

 • místo

  Královská kaple hradu Špilberk


 • charakteristika

  Historické prostory brněnského hradu Špilberk zásluhou severomoravského výtvarného teoretika Jiřího Bohdálka představily výstavu, která by mohla být událostí i ve světových muzeích dekorativního umění, jako je Victoria and Albert Museum v Londýně nebo Muzeum skla v americkém Corningu.
  Dostaveníčko v královské kapli si dali sklářští výtvarníci tří generací, které dohromady spojuje rodinné pouto: zakladatel dynastie Pavel Hlava a jeho pokračovatelé - zeť Tomáš Hlavička a vnučka Petra Hřebačková.
  Pavel Hlava (1924–2003) je gigantem českého ateliérového skla a s jeho jménem je spjat československý úspěch na Expo 58 v Bruselu a Expo 67 v Montrealu. Když v roce 1995 vyšla v Německu publikace o dějinách sklářského umění od starého Egypta až po 20. století, její autor Helmut Ricke přiznal Hlavovi společně s Václavem Ciglerem a Reném Roubíčkem výjimečné postavení objevitelů.
  Ricke oprávněně tvrdí, že tato česká trojice jako první na světě přestala používat sklo jen jako materiál pro funkční čili užitné předměty, ale začala z něj tvořit objekty čistě estetického významu, skutečné skleněné plastiky. Část věnovaná na výstavě Hlavovi je malým zázrakem. Vzájemně se tu propojuje volná sochařská tvorba s užitým sklem a designem, a obojí nabízí gejzír výtvarných nápadů. Autor však vždy zůstává v hranicích dekorativního umění.
  I jeho velké sochařské objekty, inspirované často zahradou velkého ateliéru nedaleko pražského letohrádku Hvězda, jsou především velkolepou a rafinovanou dekorací.

  Tomáš Hlavička (1950) je původně architekt, který se u Pavla Hlavy vyučil svému novému řemeslu - sklářství. Je to klasický vztah učitele a žáka, kdy ten druhý si osvojí dovednost prvního a pak se dál vydává vlastní cestou. Hlava mezi plošky řezaných a slepovaných skel vkládal zlaté a barevné fólie, které umocňují atmosféru unikátnosti objektu. Hlavička využívá podobného efektu, ale protože vše vidí jako projektant v prostoru, vkládá do skleněných objektů iluzi třetího rozměru, jakou Hlavova díla nikdy neměla.
  Výsledkem je racionální forma, nicméně emotivně působivá.
  V posledních dílech se pak vydává cestou od dekorace k volnému sochařství. Talent je to mimořádný a rozhodně na výstavě sehrává se svým tchánem v mnoha ohledech vyrovnanou partii.

  Petra Hřebačková (1976) nedávno dokončila pražskou Vysokou školu uměleckoprůmyslovou, kde se věnovala keramice a porcelánu, ale sklo ji přitahuje jako zvláštní a ojedinělý materiál. Její podíl na výstavě je co do počtu exponátů nejskromnější, ale vše, co tu má, prozrazuje značný výtvarný potenciál a talent - pro díla užitého umění (zdařilé návrhy kávové a čajové soupravy v kombinaci sklo-porcelán) i sklářského sochařství.
  Výtvarná bilance dynastie Hlavů je zdařilá a do nádherné královské kaple Špilberku se mimořádně hodí.


 • zajímavosti

  Jak už to doma bývá, Pavel Hlava se těší větší úctě v Japonsku a ve Spojených státech než v Čechách. A přitom leckterá domácnost dodnes používá jím vymyšlený soubor skleniček Gina, který před mnoha lety byl hitem sklářské firmy Crystalex.

  O mezinárodním respektu svědčí i fakt, že Hlavovi ke kulatým životním jubileím posílala do Prahy telegramy i japonská císařská rodina, což je v zemi vycházejícího slunce pocta, které se dočkají jen vyvolení.


 • obrazy

  img10979.jpg img10980.jpg img10981.jpg img10982.jpg img10983.jpg img10984.jpg img10985.jpg img10986.jpg img10987.jpg


 • prameny, literatura


 • stavby

  Hrad a pevnost Špilberk
  Špilberk 1/210


 • městská část

  Brno-střed


 • související odkazy

  mapa


 • autor

  Ma


Aktualizováno: 25. 06. 2019

Pohled do vitrín ve výstavě „Tři generace skla. Pavel Hlava, Tomáš Hlavička, Petra Hřebačková“ instalované ve východním křídle hradu Špilberk. Foto: Miloš Strnad, Muzeum města Brna.