Slavnostní vyhlášení vítězů soutěže moravských vín o čestný titul „Hradní víno Špilberk“

3. 11. 2010


ulice

číslo orientační

1


místo

Královská kaple hradu Špilberk


charakteristika

Hradní víno Špilberk – je projektem směřujícím k oživení vinařských tradic, kterými Brno žilo v minulosti, ve spojení s jedním ze symbolů a dominant hlavního města vinorodé Moravy. Nejstarší zprávy o vinicích na Špilberku pocházejí už ze 14. století a řada barokních vedut města zachycuje jižní svahy špilberského kopce osázené vinicemi.
Za zmínku stojí v této souvislosti také tradice kdysi slavné Hradní vinárny Špilberk. Ve spolupráci Muzea města Brna, Nadace Partnerství, Moravské banky vín a Projektu Austerlitz tak vzniká nová tradice, která chce vrátit na Špilberk nejlepší moravská vína.

Z nominovaných vín typických moravských odrůd, která se umístila na prvních místech ve své kategorii na mezinárodní výstavě vín Grand prix Austerlitz, probíhající každoročně v polovině srpna ve Slavkově u Brna, vybrali pořadatelé při příležitosti oslavy 50. výročí příchodu Muzea města Brna na hrad Špilberk nositele čestného názvu „Hradní víno Špilberk“.
Vítězná vína, opatřená speciální visačkou, se jistě stanou zajímavým suvenýrem z jižní Moravy pro návštěvníky hradu Špilberku a díky své kvalitě mohou být ozdobou společenských akcí a slavností pořádaných městem Brnem nebo darem pro jeho významné hosty.
Projekt „Hradní víno Špilberk” rozšiřuje nabídku hradu Špilberk a jistě obohatí prezentaci města Brna jako hlavního města Moravy, největší vinařské destinace České republiky.


poznámka

Nositelem titulu „Hradní víno Špilberk 2010–2011“ se stala tato vína:
- Ryzlink rýnský VOC 2009, Znovín Znojmo a.s.
- Veltlínské zelené VOC 2009 Vinařství Lahofer a.s. Dobšice
- Tramín červený výběr z hroznů 2009, Moravíno Valtice
- Svatovavřinecké rosé pozdní sběr 2009, Spielberg Žarošice
- Svatovavřinecké 2007, Vinařství rodiny Špalkovy Nový Šaldorf
- André – stará réva výběr z hroznů 2009, Šlechtitelská stanice vinařská a.s. Velké Pavlovice.


prameny, literatura

události

31. 10. 2010
Výstava „50 let na Špilberku“


stavby

Hrad a pevnost Špilberk
Špilberk 1/210


městská část

související odkazy

Ma


Aktualizováno: 29. 10. 2018