Vznik U. P. závodů a.s., Brno

2. 4. 1921


ulice

katastr

Ponava


místo

Brno


charakteristika

Založením Spojených uměleckoprůmyslových závodů a.s., Brno vznikl podnik, který je všeobecně považován za průkopníka průmyslové výroby nábytku. Společnost si vytkla za úkol propagaci moderní bytové kultury v duchu funkcionalismu a vyráběla ve svých továrnách kvalitní nábytek s využitím výhod typizace a standardizace výrobků podle návrhů předních bytových architektů. Podnik se ve snaze o zvýšení kultury bydlení zabýval také návrhy a výrobou koberců, textilií, potahových látek, svítidel i drobných doplňků ze skla, kovu a keramiky. Svůj výrobní program firma prezentovala veřejnosti na výstavách a ve firemních prodejnách prostřednictvím uspořádání do tzv. interiérových celků (obývací pokoje, ložnice, jídelny, kuchyně) včetně doplňků.


účastníci

Karel Slavíček, ředitel akciové společnosti "Karel Slavíček tovární, nábytkové a stavební truhlářství v Brně",
Jan Vaněk, majitel firmy "Uměleckoprůmyslové dílny Jana Vaňka"


zajímavosti

- v roce 1947 prezentovaly UP závody expozici českého nábytku v rámci světové výstavy v New Yorku
- v roce 2007 byla obnovena designerská značka UP na přehlídce Designblok 2007


poznámka

Vznik U. P. závodů a.s., Brno se datuje od roku 1921, kdy Jan Vaněk odprodal svoji firmu v Třebíči s názvem "Uměleckoprůmyslové dílny Jana Vaňka" akciové společnosti "Karel Slavíček tovární, nábytkové a stavební truhlářství v Brně". Během roku 1922 byly připojeny další podniky: továrna na nábytek s pilou Jan Baráček a František Novák v Černé Hoře (založeno 1848), továrna na výrobu anglického klubového nábytku František Plhoň v Černé Hoře (založeno 1897), továrna na výrobu nábytkového a stavebního kování Vena s.r.o. v Brně Králově Poli (založeno 1920) a Moravský nábytkový průmysl s.r.o. v Brně (dříve Sigmund Deutsch, založeno 1876).
Po sloučení firem byla provedena změna názvu akciové společnosti na Spojené uměleckoprůmyslové závody a.s. Brno., později Spojené UP závody a.s., Brno. Byla tak vytvořena největší nábytkářská firma v Československu, která se stala nositelkou nejprogresivnějších trendů ve výrobě nábytku.
Do roku 1925 byla větší část produkce nábytku podle návrhů externích spolupracovníků. Kromě domácích architektů pracovali a navrhovali pro UP závody i známí němečtí a rakouští architekti. Ve druhé polovině 20. let omezily UP závody v důsledku úsporných opatření spolupráci s architekty a nábytek začal být navrhován v rámci vlastního vývoje. Podnik se pak pod vedením Vladimíra Marečka postupně přeorientoval na produkci typového nábytku a sériovou výrobu zahájil roku 1927. Podnětem pro toto řešení byly typové sestavy tzv. skladebného nábytku, které byly zhotoveny podle návrhu Jana Vaňka již v roce 1923.
Mezi nejvýznamnější osobnosti UP závodů patří bezpochyby Jindřich Halabala. Odpovídal za skladbu výrobního sortimentu, sám některé kusy nábytku navrhoval, určoval charakter propagace výrobků. Především díky Halabalovi se UP závody staly synonymem dobrého vkusu a kvalitního bydlení.
K zestátnění podniku došlo v roce 1948.události

1920
Továrna na výrobu nábytku akciové společnosti Karel Slavíček


osoby

Jindřich Halabala
v letech 1930–1946 vedoucí architektonického atelieru, později ředitel U. P. závodů a.s., Brno Vladimír Mareček
od roku 1928 ředitel U. P. závodů a.s., Brno Karel Slavíček
spoluzakladatel U. P. závodů a.s., Brno Jan Valerián Vaněk
spoluzakladatel U. P. závodů a.s., Brno


městská část

Studentský záznam


Aktualizováno: 09. 01. 2023