Pietní akt v Muzeu romské kultury
7. 3. 2008
67
Muzeum romské kultury
Dne 7. března 2008 od 14 hodin si v rámci pietního aktu návštěvníci Muzea romské kultury v Brně připomněli 65. výročí prvního masového transportu protektorátních Romů do vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau.
Pietní vzpomínka se konala ve čtvrtém sále stálé expozice Muzea romské kultury, který je věnován právě tragickému osudu Romů v době druhé světové války (1939–1945), především v Protektorátu Čechy a Morava.
„Pietní akt je součástí projektů, které se snaží upozornit na fakt, že za 2. světové války bylo na území protektorátu vyvražděno největší procento Romů ze všech evropských zemí – téměř 90 % předválečné romské populace“, podotýká historik muzea Michal Schuster.
Pozvání k účasti na vzpomínkovém odpoledni přijali zastupitelé města Brna, místopředseda Rady vlády ČR pro záležitosti romské komunity a zmocněnec vlády ČR pro lidská práva Jan Litomiský, zástupci Úřadu Veřejného ochránce práv a Židovské obce Brno, ale také pamětníci tragických událostí.
Za všechny romské pamětníky promluvila paní Emílie Machálková. Sama válku přežila díky ojedinělé pomoci starosty obce Nesovice na Moravě, zatímco celý zbytek její více než třicetičlenné rodiny byl odvezen právě transportem 7. 3. 1943. Utrpení koncentračních táborů nepřežil z rodiny nikdo.
Součástí programu bylo promítání filmu s tématikou holocaustu.
zastupitelé města Brna,
Jan Litomiský, místopředseda Rady vlády ČR pro záležitosti romské komunity a zmocněnec vlády ČR pro lidská práva,
zástupci Úřadu Veřejného ochránce práv,
zástupci Židovské obce Brno,
pamětníci tragických událostí
Ma
Máte více informací?
Napište nám, prosím. Děkujeme.