Slavnostní odhalení Klíčové sochy

16. 2. 2011 (16.2.–15.4.2011)místo

nej...

svět
v souvislosti s tímto dílem byla vytvořena největší sbírka klíčů


charakteristika

Město Brno bylo čtvrtou "štací" Klíčové sochy od Jiřího Davida, která byla poprvé odhalena 9. března 2010 v Praze. Do Brna byla socha převezena z Ostravy. Myšlenka jejího turné byla reakcí na obrovské množství nejrůznějších tipů, které přišly v anketě, kde by Klíčová socha měla stát.
V Brně bylo toto dílo vystaveno do 15. 4. 2011.


účastníci

Jiří David, autor sochy,
Ing. Jana Bohuňovská, náměstkyně primátora města Brna,
široká veřejnost


poznámka

Co o Klíčové soše řekl sám autor?
Důvodů, proč jsem přijal výzvu ke zhotovení Klíčové sochy, je několik. Chtěl jsem zkusit, zdali lze kreativně a smysluplně ztvárnit dvacetiletou reflexi po 17. listopadu, aniž bychom sáhli po něčem prvoplánovém: například sebrané klíče naložit na náklaďák a shodit je třeba „pod Stalinem“ do Vltavy nebo před vládou, pod balkón na Jiřském náměstí Pražského hradu anebo je roztavit do jednoho bloku pro Albertov, případně ten blok zakopat pod Blaník, pod Říp a podobně.
S mobilním operátorem jsme si stanovili podmínky, které mi poskytly absolutní svobodu pro tvorbu sochy a radost z jejího vzniku, z čehož vyplynuly závazné záruky, že tato konkrétní socha nebude nikdy zneužita pro zadavatelovu či jinou reklamu, že nikdy nebude propagačním objektem nebo ikonou značky Vodafone v ČR. A především mám rád překvapení a nesnadné výzvy - ta práce mě opravdu bavila. Každou věc, kterou tvořím, dělám s veškerou zodpovědností a s jasným vědomím jejího kontextu i s ambivalentní úctou k paměti umění. A to platí pro Klíčovou sochu také.prameny, literatura

stavby

park na Moravském náměstí
Moravské náměstí


objekty

Klíčová socha
sochařská realizace: Moravské náměstí 0/12


městská část

související odkazy

Jis


Aktualizováno: 11. 02. 2019