Pohřeb Hynka Viktorina

10. 1. 1939


charakteristika

Pohřeb byl velkolepý, protože brněnští policisté pohřbívali po více než deseti letech svého příslušníka, který zemřel při výkonu služby.
Po bohoslužbách v zábrdovickém kostele se seřadil smuteční průvod, jehož čelo tvořilo na pět set brněnských strážníků. Za nimi šli četníci a vězeňští dozorci, jak poznamenal dobový tisk, „lidé, jejichž životním údělem je boj se špatnými lidmi“.
Za rakví následovaly stovky smutečních hostů, ulice, kterými průvod procházel, lemovaly další tisíce lidí. Na hřbitově v Brně-Židenicích u hrobu stálo čestnou stráž šest nejbližších Viktorinových kamarádů a šest československých dobrovolců.


zajímavosti

Nad hrobem promluvili kromě kněze vládní policejní rada Sobotka, velitel brněnské uniformované stráže Jan Mahovský a další smuteční řečníci. Oceňovali ve svých slovech život statečného policisty, poctivého člověka i dobrého Čecha.

Hynek Viktorin odešel ihned po příchodu z bojišť první světové války dobrovolně na Slovensko. Po návratu do Brna se přihlásil k policii. A když se nad Československem začala stahovat mračna, přihlásil se ke službě v pohraničí. Sloužil ve Svitavách, zažil události roku 1938, ale šťastně se vrátil domů.
Zvláště emotivně zapůsobila slova vládního rady Sobotky, jimiž se obrátil na vdovu se dvěma sirotky: „Vím, že ani nejkrásnější řeči nezmírní Vaši bolest. Ale slibuji vám jménem brněnského policejního ředitelství, že se budeme starat, aby tíha odchodu Vašeho manžela nepadla na Vás drtivě i po stránce hmotné. Nechceme Vám tu slibovat, ale chceme dokázat své odhodlání činy.“
Brněnští strážníci vybrali mezi sebou několik tisíc korun, které rozdělili mezi děti zemřelého, ale přispěli finanční částkou také postřelenému strážníkovi Kubíčkovi a zraněnému Slezákovi jako ocenění, že svou odvahou zachránil možná život některému z dalších strážníků.události

7. 1. 2019
Odhalení pamětní desky H. Viktorina


osoby

Ondřej Komendar
vojenský zběh a vrah Jan Mahovský
promluvil na pohřbu Hynek Viktorin
příslušník policie, oběť zločinu


stavby

Židenický hřbitov
Balbínova 55


objekty

H. Viktorin
pamětní deska: Malátova 3/01


městská část

Menš


Aktualizováno: 20. 09. 2023