Zahájení stavby výškové budovy AZ Tower

20. 4. 2011místo

13.30 hodin, mezi ulicemi Pražákova a Heršpická poblíž M-Paláce


nej...

Česká republika
nejvyšší budova


charakteristika

Poklepem základního kamene začala stavba třicetipodlažní budovy, která by měla být postavena během následujících 25 měsíců, tedy v polovině roku 2013.
Nová brněnská dominanta bude složená ze dvou bloků, mezi které bude vložen tubus s komunikačním jádrem – schodištěm a výtahovými šachtami.
Celý projekt nabídne přes 17 tisíc metrů čtverečních maloobchodních, kancelářských a apartmánových ploch. Ve dvou podzemních patrech zaparkuje 265 aut. V přízemí budovy se bude nacházet atrium s recepcí, obchody, kavárna, zasedací sály a archiv. Ve třetím patře vznikne restaurace. V posledních šesti podlažích je navrženo 12 apartmánů, přičemž ve 28. a 29. patře se nachází luxusní mezonet s venkovním bazénem. Díky této koncepci se všechny apartmány zařadí na dlouhou dobu mezi nejprestižnější a nejvýše umístěné v České republice. Ostatní patra budovy jsou určena pro administrativní a komerční prostory. V přilehlé budově, která bude součástí objektu, je navržen komplex autosalónů, včetně autoservisu osobních automobilů a zasedací sály. Tento komplex bude zakončen prosklenou osmipatrovou věží, ve které budou vystaveny osobní automobily.
Budovu navrhla brněnská architektonická kancelář Burian a Křivinka pro společnost AZ Properity.


účastníci

Roman Onderka, primátor města Brna,
Gustav Křivinka, architekt,
František Vaculík, PSJ, a.s. (stavební společnost),
Jiří Maršálek, AZ Properity,
Aleš Pohanka, majitel pozemků,
Libor Joukl, náměstek hejtmana Vysočiny


zajímavosti

AZ Tower i s vysílačem dosáhne výšky 111 metrů. O dva metry tak překoná City Tower na pražské Pankráci.
Na první pohled zaujme především netradiční zalomení a deformace jednoho z bloků fasády. Ta bude tvořena velkými lesklými glazovanými obklady dvou odstínů.
Samostatnou kapitolou jsou použité technologie mrakodrapu, který je od prvních architektonických studií řešený jako nízkonákladová budova. Třicetimetrové hloubkové energetické piloty, které budou v Česku zcela jedinečné, budou díky tepelným čerpadlům v zimě jímat teplo a v létě ochlazovat.
Unikátní je také systém kombinace přirozeného a nuceného větrání v kancelářích a apartmánech. Je také v plánu, že celou jižní fasádu výtahové šachty, která má celkovou plochu 700 metrů čtverečních, pokryjí fotovoltaické panely, které by mohly sloužit jako zdroj elektrické energie a dodávat ji do společných prostor budovy.

O rekordních rozměrech AZ Tower mezi Brňany koluje dokonce už několik historek. Podle jedné z nich si město vymínilo budovu vyšší, než ji developeři původně plánovali. Cíl? Trumfnout mrakodrap na pražském Pankráci. „Je to tak. Primátor navrhl, že když už stavíme takovou věc, proč ji neudělat nejvyšší v republice,“ uvedl Petr Teplý ze společnosti Properity, která za projektem stojí.obrazy


události

26. 6. 2013
Otevření výškové budovy AZ Tower v Brně


osoby

Gustav Křivinka ml.
architekt stavby Roman Onderka
primátor města Brna


stavby

Výšková budova AZ Tower
Pražákova 69/1008


objekty

stavba budovy AZ Tower
základní kámen: Heršpická-Pražákova 0/01


městská část

Jis


Aktualizováno: 15. 04. 2020