Vražda strážmistra četnictva v Komíně

24. 10. 1918


místo

poblíž řeky Svratky


charakteristika

Dne 24. října 1918 šel ve službě mladý strážmistr Josef Macourek z četnické stanice Žabovřesky podél řeky Svratky směrem k Bystrci. Za Komínem zastavil čtyři neznámé muže a vyzval je, aby se legitimovali. Přitom, ač stál proti přesile neznámých osob, si ani nevzal karabinu s bodlem do ponosu. Muži četníka obestoupili a brutálně zavraždili.


poznámka

Tělo četníka Macourka bylo nalezeno druhého dne v řece u komínského splavu. Zavražděný četník byl okraden o karabinu, brašnu a o boty. Při soudním ohledání mrtvoly, které proběhlo ještě téhož dne v podvečer, bylo na četníkově těle zjištěno 27 bodných ran. To nasvědčovalo tomu, že vicestrážmistr Macourek byl nejdříve zavražděn, a teprve potom bylo jeho tělo vhozeno do řeky.
Podle krvavých stop nalezených na břehu řeky bylo určeno místo, kde byl četník zavražděn a poté vhozen do řeky. Pátrání po pachatelích surové vraždy však zůstalo bez úspěchu.
Teprve za několik dní po vraždě, když agenti brněnské tajné policie pátrali po pachatelích jisté větší krádeže a konali za tím účelem domovní prohlídky u známých zlodějů a vojenských zběhů, nalezli při domovní prohlídce u zběha a zloděje Leopolda Pauzera v Komíně revolver a boty zavražděného četníka Macourka. Pauzer se při výslechu doznal k vraždě četníka a prozradil i své tři společníky, rovněž vojenské zběhy. Vraždu však vzal jen na sebe. Pauzer byl za brutálně spáchaný zločin vraždy spáchaný na četníku odsouzen na doživotí a jeho spolupachatelé k víceletému žaláři.

(Informace k této události poskytl 16. 4. 2011 pro naši encyklopedii z připravované knihy „Za císaře pána“ (v tisku) její autor, plk. JUDr. Michal Dlouhý. Děkujeme.)události

22. 9. 2013
Pietní vzpomínka na četnického strážmistra J. Macourka 15. 11. 1918
Vyloupení vily manželů Ripkových
při pátrání po pachatelích loupeže ve vile Ripkových byly získány důkazy o stejných pachatelích vraždy J. Macourka


osoby

Josef Macourek
zavražděný četník


objekty

J. Macourek
kříž: Kníničská 0/01


městská část

Brno-Komín
místo vraždy Brno-Žabovřesky
sídlo četnické stanice, odkud vyšel vícestrážmistr Macourek


Menš


Aktualizováno: 28. 10. 2018