Evropské hry handicapované mládeže Brno 2011

29. 6. 2011 (29.6.–3.7.2011)


ulice

Husova
místo slavnostního zahájení her Špilberk
místo konání benefičního koncertu


nej...

Evropa
největší sportovní podník pro handicapovanou mládež v Evropě


charakteristika

Sportovní program her zahrnoval 92 disciplín, účastnilo se jich 420 handicapovaných sportovců z 12 evropských zemí (Rakousko, Bulharsko, Chorvatsko, Česko, Estonsko, Itálie, Litva, Lotyšsko, Německo, Slovensko, Rusko, Polsko). Zápolilo se v atletice, boccie (míčová hra odvozená od pétanque), plavání, tenise, stolním tenise, součástí her byl i šachový turnaj. Dva ze sportů, streetball a závody na handbiku, se odehrály 30. června přímo na náměstí Svobody.
Soutěže probíhaly podle mezinárodních paralympijských pravidel, na regulérnost dohlíželo 45 rozhodčích.
Celkem se soutěžilo na 6 místech ve městě (Atletický areál VUT pod Palackého vrchem, ÚSP Kociánka, SOU spojů, Čichnova 23, Plavecký areál Kraví hora, Areál TK Classic, náměstí Svobody). Hry se konaly ve spolupráci s Evropským paralympijským výborem a tento ročník byl již třetím v pořadí.

JEDNOTLIVÉ DISCIPLÍNY BYLY ROZDĚLENY DO TŘÍ KATEGORIÍ:
- Kategorie Masters pro závodníky, kteří mají tzv. zdravotní klasifikaci, tedy pro aktivní závodní sportovce; v této kategorii byla největší mezinárodní účast.

- Kategorie Open pro soutěžící bez tzv. zdravotní klasifikace, soutěží se podle mezinárodních pravidel, která jsou ale pojata s menší přísností. Tato kategorie dává možnost handicapovaným dětem, které teprve začínají sportovat nebo sportují rekreačně, setkat se ve „velké soutěži“ se svými sportovními vzory.

- Kategorie Mixed zahrnuje zvláštní program určený pro společné aktivity handicapovaných a nehandicapovaných sportovců. Tato kategorie je jednou ze součástí integračního poslání her.


účastníci

John Petersson, předseda Evropského paralympijského výboru,
Petra Huber, generální tajemnice Rakouského paralympijského výboru (promluvila na zahájení her),
Věra Čáslavská, naše nejúspěšnější olympionička, zahájí hry slavnostně v Besedním domě,
Martin Dejdar, jeden z moderátorů zahájení her,
Martin Zach, druhý z moderátorů zahájení her


zajímavosti

Záštita:
Josef Dobeš, ministr školství, mládeže a tělovýchovy ČR,
Michal Hašek, hejtman Jihomoravského kraje,
Roman Onderka, primátor statutárního města Brna.

Slavnostní zahájení v Besedním domě proběhlo ve středu 29. června v 19.00 hodin.
Dne 30. června Nadační fond Emil, rádio Petrov a Liga vozíčkářů ve spolupráci s dalšími partnery přeměnili náměstí Svobody v místo sportu a zábavy, v jakousi symbolickou bránu k prázdninám. K nejatraktivnějším aktivitám patřil turnaj tříčlenných družstev ve streetballu, a především pak závod na handbiku.
V pátek 1. července handicapovaní atleti mohli jako vůbec první při velkých závodech otestovat kvalitu nového povrchu Mondo, údajně nejrychlejšího na světě.
Následovala řada doprovodných akcí, např. 1. 7. 2011 závod modelů plachetnic ve Spilberk Office Centre, konference o zaměstnanosti handicapovaných, amatérští fotografové se mohli účastnit soutěže „Sport bez limitů“.
Společenským vyvrcholením her se stal 2. 7. 2011 benefiční koncert na nádvoří hradu Špilberk, který uváděli Jan Kraus a Láďa Angelovič, přenášela jej ČT2. Na koncertu vystoupili např. Petr Bende, Petr Kolář, Helena Zeťová, Markéta Konvičková.


poznámka

Svými sympatiemi a osobní účastí podpořila hry řada osobností, např. sportovci Věra Čáslavská, Štěpánka Hilgertová, Aleš Valenta, herci a moderátoři Martin Dejdar, Jiří Ježek, Jan Kraus, Pavel Nový, Martin Zach a další.
Handicapovaným sportovcům může pomoci každý, a to zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS EMIL na 87777.



obrazy


události

19. 6. 2013
Mezinárodní hry handicapované mládeže Brno 2013 20. 6. 2012
Hry Evropského paralympijského výboru pro mládež 2012 24. 6. 2010
Hry handicapované mládeže Brno 2010
2. ročník
26. 6. 2009
První ročník Her handicapovaných talentů
3. ročník


osoby

Roman Onderka
přijal záštitu


městská část

Menš, Jis


Aktualizováno: 15. 06. 2019