Historicky nejstarší absolvent VUT v Brně

13. 7. 2011


ulice

číslo orientační

10


místo

aula Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT


nej...

Česká republika
nejstarší absolvent VUT


charakteristika

Oldřich Leisser získal vysokoškolský titul ve svých 92 letech (právě ukončené studium zahájil již v roce 1945, ale v roce 1949 z ní byl těsně před dokončením z politických důvodů vyloučen).


zajímavosti

K zisku regulérního vysokoškolského titulu vedla cesta přes odbornou rozpravu se zkouškovou komisí, ke které jej pustili díky splnění několika podmínek. Zaprvé, že byl kdysi vyhozen z jiných než prospěchových důvodů až v posledním ročníku, také proto, že většinu aktivního života pracoval v inženýrskotechnologickém oboru a je též autorem odborné publikace a funkčního návrhu elektrotechnického přístroje.
Zkušební podmínky Oldřich Leisser samozřejmě neměl totožné s ostatními absolventy. Vzhledem k proluce od doby, kdy studoval a pracoval, by to ani nešlo. "Technologie za tu dobu neskutečně pokročila. Na druhou stranu, teoretické základy, například Ohmův zákon, platí stále. A v těch, stejně jako například v matematických modelech, se orientoval velmi dobře. Na tom, že uspěl, se komise shodla jednomyslně," dodal Švec.


poznámka

V roce 1949 Oldřich Leisser neprošel politickou prověrkou a nebyl zapsán do posledního semestru. Důvodem byla především jeho účast na manifestaci za jednoho vyloučeného kantora. Místo do posledního semestru a ke státnicím tak najednou musel nastoupit do práce.městská část

související odkazy

Jis


Aktualizováno: 25. 06. 2018