Založení I. odboru Sokola v Soběšicích

1896


katastr

Soběšice


charakteristika

I. odbor Sokola v Soběšicích byl založen pod patronací tělocvičné jednoty Sokol v Králově Poli. Ustavující schůzi svolal Karel Nejezchleb na výletišti za myslivnou U dubu.
Členy sokolského sboru se stali: Karel Albrecht, František Cvilinek, Jan Elbogen, František Fischmeister, Jan Havlásek, Rajund Horák, Josef Kotol, Jan Krásenský, Rudolf Kreslík, Antonín Krupica, Petr Komárek, Antonín Kubásek, Vincenc Nesrsta, Fantišek Plšek, Martin Putna, Antonín Skácel, Jan Skoupý, František Sýkora a František Weiss. Dorostenci byli jen dva, a to Eduard Lakota a Josef Foltan.
Vedoucími cvičiteli byli členové královopolské jednoty Karel Čupr, Gabriel Filla a Rudolf Kůra.
Jako nářadí se zpočátku používala hrazdová žerď, kterou soběšickému odboru darovala sokolská jednota v Řečkovicích.
Náčelníkem se stal Karel Nejezchleb a po něm Josef Lakota.


zajímavosti

Pro nepřízeň úřadů a z existenčních důvodů se roku 1900 I. odbor Sokola v Soběšicích rozešel. Mladší generace se tehdy sdružila v divadelní kroužek.
Ovšem neuplynul ani rok a několik tehdejších členů založilo odbor znovu. Stalo se tak pod záštitou Sokola v Obřanech dne 13. 10. 1901. Do tohoto II. odboru Sokola vstoupili všichni členové divadelního kroužku, zatímco většina členů bývalého I. odboru zůstala k obnovené činnosti Sokola netečná.


prameny, literatura

Ostatní literatura

"Z minulosti Brna-Soběšic"


události

1897
První veřejné cvičení I. odboru Sokola v Soběšicích


osoby

Rudolf Kůra
jeden z vedoucích cvičitelů



MJ


Aktualizováno: 09. 07. 2018