Slavnostní odhalení netradiční zastávky MHD Oko nad Brnem

20. 9. 2011


ulice

katastr

Lesná


místo

autobusová zastávka


charakteristika

V Brně byla vybudována zmenšená podoba tzv. blobu architekta Kaplického jako zastávka MHD autobusů č. 57, 66 a noční linky 99 při ulici Loosova. „Děkujeme za odvahu, díky které může stát blob podle návrhu Jana Kaplického alespoň v Brně.“ Tato slova vzkázala do Brna vdova Eliška Kaplicky, která je zároveň patronkou nové autobusové zastávky.


účastníci

zástupci Brno-sever,
Nadační fond Pro knihovnu,
společnost Pepsi


zajímavosti

S nápadem přišel student práv Martin Felgr z České Třebové. Soutěž na novou podobu zastávky vypsala společnost Pepsi, která zaplatila také její výstavbu.
Přístřešek zastávky má půdorys 7 x 7 m² a je asi 4 m vysoký. Je tvořen sklolaminátovou skořepinou organického tvaru, osazenou na sklocementový podstavec.
Zastávka by měla odolat útokům vandalů, má totiž také speciální nátěr proti sprejerům. V den slavnostního odhalení nebyla ještě hotová elektroinstalace, dokončena byla ve středu 21. 9. 2011.


poznámka

Redaktorka kulturní redakce Hospodářských novin k této stavbě uvedla: „Zmenšená a také na hranu karikatury zjednodušená chobotnice je dost nešikovnou připomínkou světového architekta, který dělal věci veliké a futuristické“.


obrazy


městská část

související odkazy

Menš, Jis


Aktualizováno: 03. 01. 2020