Celostátní romská konference v Brně, vznik přípravného výboru nového romského sdružení

14. 10. 2011číslo orientační

1charakteristika

Na brněnském výstavišti 14. října 2011 jednali zástupci některých romských sdružení o bezpečnosti, vzdělávání, bydlení i sociálních otázkách. Zúčastnění si odhlasovali vznik přípravného výboru, který by měl zajistit vznik nového Celostátního romského sdružení České republiky.
Romové chtějí vytvořit celostátní organizaci, která by je zastupovala při jednáních s vládou, parlamentem, kraji, obcemi a dalšími státními institucemi. Na romské konferenci v Brně její účastníci schválili přípravný výbor, který má sdružení zaregistrovat, vypracovat jeho stanovy a schválit vedení. Tvůrci myšlenky si nedělají iluze, že bude organizace zastupovat všechny Romy. Není to tak ale ani s žádnou politickou stranou v Česku, řekl novinářům jeden z pořadatelů konference a iniciátorů vzniku organizace Stanislav Daniel.


poznámka

Na jednání mělo přijet asi 150 Romů a desítky zástupců různých organizací. Podle zpravodajky serveru Romea.cz bylo v sále přibližně sto lidí, z toho zhruba dvě třetiny Romů. S konkrétní představou z řečníků vystoupil Vladimír Galbavý, který hovořil o nutnosti založit zastřešující romskou organizaci, která by sdružovala občanské organizace a spolupracovala by s jednotlivými resorty, kterým by předkládala návrhy na řešení různých problémů.
Dále Galbavý představil svůj plán na snižování nezaměstnanosti Romů. Tím by podle něj měla být finanční podpora romských firem a podnikatelů. Zástupce sdružení Dživipen ve své řeči kritizoval skutečnost, že se na setkání málo hovoří o rasismu a vzrůstající nesnášenlivosti.

Přípravný výbor, jehož vznik si zúčastnění Romové odhlasovali, by měl do konce roku připravit vznik zastřešujícího romského sdružení. Členy tohoto výboru jsou mimo jiné: Stanislav Daniel, Robert Ferenc, Cyril Koky, Karel Holomek, Viliam Záthurecký, Jiří Daniel, Miroslav Malík, Vladimír Galbavý, Rudolf Polák, Miroslav Holub, Josef Facuna, Mário In Santi, Josef Baláž a Josef Gábor.
Přípravný výbor má 34 členů a jsou mezi nimi i zástupci většinové společnosti. Organizaci má vytvořit do konce roku. Podle Daniela nepůjde o instituci, která by měla řešit a vyřešit všechny potíže romské komunity, protože to by nebylo v jejích silách. „My nabízíme spolupráci (vládě a dalším),“ uvedl.
Cestu, jak hradit provoz organizace, budou podle Daniela jeho tvůrci hledat. Dodal, že brněnskou konferenci, pořádanou na výstavišti, zaplatili romští podnikatelé.
St. Daniel odmítl, že Romové zakládali politickou stranu. Popřel rovněž to, že s organizací mají cokoli společného sociální demokraté. Brněnskou konferenci dnes otevíral hejtman Michal Hašek (ČSSD). „V současnosti jsou hejtmany sociální demokraté,“ podotkl k tomu Daniel.

Iniciátorem celostátní romské konference bylo Sdružení Romů a národnostních menšin Hodonín. „Obvolali jsme veškeré organizace a vycházelo to z potřeb a situace ČR,“ řekl za pořadatele Vladimír Galbavý. On i kolegové se prý snažili pozvat zástupce všech regionů. Nepřímo tak popřel spekulace, že organizátoři některé romské aktivisty záměrně nepozvali.
V programovém prohlášení, které dne 14. 10. 2011 vzniklo, se zdůrazňuje potřeba spolupracovat na bázi obcí, krajů i státu v různých oblastech, které se týkají Romů.
Cyril Koky, který se rovněž stal členem přípravného výboru, se pro server Romea.cz vyjádřil skepticky ohledně budoucnosti této iniciativy: „Jsem zdrženlivý, uvidíme, co bude dál. Iniciativ, které se o něco podobného snažily, zde již bylo několik, ale zatím vždy dopadly krachem, neboť se na nich zúčastnění nedokázali domluvit,“ myslí si Koky. A dodává, že pokud by došlo k poučení z minulých chyb a tentokrát to fungovalo, bude jedině rád, neboť taková iniciativa je velmi potřebná.stavby

Brněnské výstaviště
Výstaviště 1/405


městská část

související odkazy

Ma


Aktualizováno: 09. 10. 2018