Otevření zrekonstruované Vily Tugendhat

29. 2. 2012


ulice

číslo orientační

45


místo

13.00 hodin, Vila Tugendhat


charakteristika

Z důvodu památkové obnovy byla Vila Tugendhat uzavřena 1. ledna 2010. Proces obnovy jediné brněnské památky zapsané na seznamu UNESCO zahrnul nejen opravu budovy, ale i veškerých interiérů a zahrady.


účastníci

členové mezinárodního poradního týmu, který k opravám dával doporučení,
potomci původních majitelů,
primátor města Brna Roman Onderka,
významní hosté


poznámka

Druhou obnovu a restauraci vily Tugendhat realizovala v období od 24. ledna 2010 do 24. ledna 2012 firma UNISTAV, a. s., pro kterou pracovala řada subdodavatelů, především špičkových restaurátorů. Čeští i zahraniční odborníci vypracovali speciální metodiku a technologické postupy v jednotlivých restaurátorských, stavebních i technických profesích.
Nejdříve prošly sanací ty konstrukce domu, které byly příčinou opakovaných havarijních situací – izolace, vnitřní a vnější kanalizace, zdravotechnické instalace, elektroinstalace, výměníková stanice. Proběhla kompletní oprava a statické zajištění zahradní terasy se schodištěm včetně transferu a zpětné aplikace původních omítek. Staticky zajištěna byla opěrná zeď v tzv. tunelu. Bylo obnoveno dožilé souvrství střešního pláště a provedena pojistná hydroizolace v celé ploše střechy.
V interiérech byly odstraněny dodatečně vestavěné příčky a zazdívky. Speciální péče byla věnována povrchům. V maximální míře zůstaly zachovány originální substance jednotlivých materiálových prvků (např. vnější a vnitřní omítky, kovy, dřevo apod.). Historická souvrství, pod nimiž se mnohdy původní povrchy ukrývaly, jsou na několika místech prezentována formou tzv. archeologických oken.
Zcela bez zásahů, kromě pečlivého očištění, zůstalo opláštění sloupů a onyxová příčka v hlavním obytném prostoru. Některé prvky byly zhotoveny podle původních receptur, které se dnes již neužívají nebo prošly zásadní technologickou inovací. Jde zejména o Sorelův cement, který byl patentován v roce 1927 a sloužil zvláště při aplikaci bezesparých podlah (xylolit). Tento materiál byl při stavbě vily použit v hlavním obytném prostoru i v ložnicích a tvořil podklad pro původní podlahovou krytinu značky DLW (Deutsche Linoleum-Werke). Rovněž linoleum DLW, které se nepřetržitě vyrábí, avšak již modernější technologií a pod jinou obchodní značkou, bylo pro vilu Tugendhat speciálně vyrobeno podle původních receptur.
Důsledným restaurováním prošly technické památky v objektu, jako např. elektrické spouštění oken, vzduchotechnika (včetně původního systému větrání prostoru zimní zahrady).
Celkovou revitalizací prošla také zahrada. Specialisté rekonstruovali mobilní zeleň na terasách a rostlinný inventář v zimní zahradě, kde byl zprovozněn i bazén na vodní rostliny.

Současně se zahájením památkové obnovy stavby byl ustanoven Mezinárodní poradní sbor expertů pro odborný dohled na provádění obnovy vily v souladu s požadavky památkové péče THICOM (Tugendhat House International Committee). THICOM se vyjadřoval k základním otázkám koncepce, teorie a metodiky obnovy vily Tugendhat, ale také k postupům při konzervaci a restaurování stavební substance objektu, k jeho interiérovému vybavení a k revitalizaci zahrady.

Během obnovy a restaurace domu došlo k obnažení některých konstrukcí a pozoruhodných stavebnětechnických a materiálových situací (původní fragmenty DLW, izolační desky zn. Torfoleum, autentické prvky elektroinstalace, úlomky původního skla apod.). Prvky a materiály převážně zahraniční provenience byly v rámci operativní dokumentace stavby evidovány. Vybraným stavebním prvkům a materiálům by měla být v budoucnu věnována samostatná expozice, která umožní širší veřejnosti nahlédnout i do tohoto segmentu stavebnětechnické historie vily.

Památková obnova a restaurace vily Tugendhat byla financována z Integrovaného operačního programu, z oblasti Národní podpora využití potenciálu kulturního dědictví, kterou administruje Ministerstvo kultury České republiky. Nositelem projektu bylo statutární město Brno, partnery byly Vysoké učení technické – Fakulta architektury v Brně a Muzeum města Brna.
Celkové náklady činily cca 180 miliónů korun. Tuto závažnou etapu ve stavební historii domu měla možnost široká světová veřejnost v pravidelných měsíčních intervalech sledovat na webových stránkách vily Tugendhat. V sekci Studijní a dokumentační centrum zůstává tato kapitola na webu trvale uložena.


obrazy

události

25. 1. 2010
Podpis smlouvy o zahájení rekonstrukce Vily Tugendhat 16. 8. 2002
Veřejné předání certifikátu o zapsání Vily Tugendhat do Seznamu světového dědictví UNESCO 14. 12. 2001
Vila Tugendhat zapsána do Seznamu světového dědictví UNESCO 1. 7. 1994
Zpřístupnění Vily Tugendhat pro veřejnost


osoby

Ruth Guggenheim
účastnice slavnosti Daniela Hammer-Tugendhat
účastnice slavnosti Roman Onderka
primátor města Brna


stavby

Vila Tugendhat
Černopolní 45/620


městská část

související odkazy


Aktualizováno: 27. 06. 2018