Výstava "Brněnští puškaři 1650–1900. Historie jednoho řemesla"
4. 6. 1993 (4.6.–31.10.1993)
7
Brno-město
Při příležitosti 750. výročí udělení privilegií městu Brnu připravilo Muzeum města Brna v prostorách Měnínské brány výstavu o rodech slavných puškařů, jejichž umění bylo známé i za hranicemi historických zemí Koruny České.
Výstava prezentovala téměř osmdesát exemplářů puškařských výrobků – šlo o historické palné zbraně pro civilní účely, tedy lovecké a terčové (sportovní) zbraně ze zámeckých a muzejních sbírek z celé České republiky. Exponáty představovaly téměř všechny dochované dosud známé výrobky brněnských puškařů a takto pohromadě je bylo možno vidět vůbec poprvé.
Výstava se také dotýkala příbuzného řemesla pažbářství, u nějž ale bohužel, na rozdíl od puškařských výrobků, které byly puškaři většinou signovány, nejsou dochována jména výrobců. Historické zbraně doplnily ukázky pamětních a sportovních střeleckých terčů, vedut, praporů a další lovecké či vojenské atributy.
Výstava mapovala puškařství i pažbářství od 2. poloviny 17. století – od této doby jsou známa konkrétní jména brněnských puškařů, kteří byli až do konce 18. století sdruženi v cechu společně se zámečníky, hodináři a dalšími řemeslníky. Mezi nejvýznamnější patřily rody Schnepfů, Schindlerů, Hundsfeldů, Mucků a dalších.
Ve sledovaném období 1650 až 1900 zaznamenal autor a scénárista výstavy PhDr. Jiří Vaněk asi 50 brněnských puškařů, mezi nejznámějšími jmény figuroval například H. E. Jeidel, Adam Schnepf, Matheus Muck, Vincenc Diwisch, Georg Exel, Franz Hundsfeld, Peter Varlée, Jiří Scholz, Franz Xaver Muck a další. Jejich výrobky se objevily například v Lichtenštejnsku, dále ve Vídni, Londýně nebo v petrohradské Ermitáži. Mezi výjimečnými díly byla například puška z dílny Matyáše Mucka s tzv. orientální hlavní o ráži 30 mm nebo od stejného výrobce tzv. trombonová kozlice s otáčivými hlavněmi a jedním zámkem.
Zajímavostí bylo také zveřejnění dokumentace k prvnímu pokusu o sériovou výrobu pušek v českých zemích. Došlo k němu právě v Brně v roce 1848 v brněnské strojírenské továrně Thomase Bracegirdela, která několik měsíců vyráběla pušky pro národní gardy. Muzeum připravilo pro návštěvníky dárek, kterým byl katalog k výstavě s barevnými fotografiemi.
Nejstarší známé dochované výrobky brněnského puškaře Jiřího Scholze (dvě párové kulovnice s kolečkovými zámky), jediná dochovaná Jajdlova puška, kombinovaná zbraň od Vincenta Diwische („čakan“ v kombinaci s palnou zbraní).
Zahájení výstavy proběhlo 3. června 1993 v 16.30 v Měnínské bráně, Měnínská 7, Brno.
Otevřeno bylo denně (včetně pondělí) od 9.00 do 17.30 hodin.
Thomas Bracegirdle
v jeho strojírenské továrně došlo k prvnímu pokusu o sérivovou výrobu pušek u nás
Vincenc Diwisch
jeden z nejznámějších brněnských puškařů
Franz Xaver Muck
jeden z nejznámějších brněnských puškařů
Matheus Muck
jeden z nejznámějších brněnských puškařů
Adam Schnepf
jeden z nejznámějších brněnských puškařů
další osoby (1)...
Měnínská brána
Měnínská 7/525
Studentský záznam
Máte více informací?
Napište nám, prosím. Děkujeme.