Hry Evropského paralympijského výboru pro mládež 2012

20. 6. 2012 (20.–24.6.2012)


ulice

náměstí Svobody
zde proběhla soutěž v rugby i závěrečný ceremoniál


nej...

Evropa
největší sportovně-společenský podnik pro handicapovanou mládež


charakteristika

Her, které poprvé uspořádal Evropský paralympijský výbor, se zúčastnilo zhruba 350 dětí a mladých lidí ze čtrnácti zemí Evropy – kromě domácích účastníků do Brna přijeli i sportovci z Rakouska, Bulharska, Chorvatska, Dánska, Estonska, Maďarska, Itálie, Litvy, Lotyšska, Portugalska, Ruska, Velké Británie a Slovenska.
Zápolilo se v atletických disciplínách, v boccie (hra podobná petanque), stolním tenise či v plavání. Soutěžilo se na různých sportovištích, například na stadionu Pod Palackým vrchem či v bazénu na Kraví hoře. Turnaj v rugby na vozíku v tzv mixed kategorii, do něhož se s handicapovanými zapojily i osobnosti (například herci Martin Dejdar či Petr Gazdík a Dušan Vitázek) se uskutečnil v centru Brna na náměstí Svobody.
Tento ročník Her poprvé uspořádal Evropský paralympijský výbor za finančního přispění Evropské unie a Nadačního fondu Emil, akci dlouhodobě podporuje Jihomoravský kraj.


účastníci

sportovci,
Petra Huber, generální tajemnice Rakouského paralympijského výboru a členka Evropského paralympijského výboru
Milan Štěch, předseda Senátu PČR, který promluvil při úvodním ceremoniálu
Martin Dejdar, herec,
Libor Šťástka, starosta Brno-střed


zajímavosti

Jednotlivé disciplíny byly rozděleny do třech kategorií:
- Kategorie Masters pro závodníky, kteří mají tzv. zdravotní klasifikaci, tedy pro aktivní závodní sportovce; v této kategorii byla největší mezinárodní účast.

- Kategorie Open pro soutěžící bez tzv. zdravotní klasifikace, soutěží se podle mezinárodních pravidel, která jsou ale pojata s menší přísností. Tato kategorie dává možnost handicapovaným dětem, které teprve začínají sportovat nebo sportují rekreačně, setkat se ve „velké soutěži“ se svými sportovními vzory.

- Kategorie Mixed zahrnuje zvláštní program určený pro společné aktivity handicapovaných a nehandicapovaných sportovců. Tato kategorie je jednou ze součástí integračního poslání her.


poznámka

Slavnostní zahájení s koncertem se uskutečnilo ve Wannieck Gallery – účastníkům her zahráli a zazpívali například Hradišťan s Jiřím Pavlicou, skupina Poletíme nebo Markéta Konvičková a Petr Bende.
Kromě sportovního klání tyto hry nabídly i premiéru v tuzemsku dvou nepříliš známých sportů pro handicapované, jachtingu a tzv. racerunningu, jakési jízdy na kole. Ten je určen lidem po dětské mozkové obrně, konstrukce tříkolek bez šlapadel jim pomáhá držet horní polovinu těla, takže se mohou odrážet nohama. Brněnská přehrada je pak domovským přístavem dvou lodí s úpravou, která umožňuje řízení i hůře pohyblivým lidem. Lodě mají kýl, takže se nemohou převrátit.

Organizaci her napomáhaly dvě stovky dobrovolníků. Kromě studentů se tímto způsobem na hladkém průběhu her podíleli i zaměstnanci některých nadnárodních společností se sídlem v Brně, například Babcock Borsig Steinmüller CZ s.r.o, nebo počítačoví experti z Red Hatu.

Záštitu této akci poskytli:
- hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek
- předsedkyně Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu PČR Anna Putnová
- starosta městské části Brno-střed Libor Šťástka.

PODPORA:
Handicapovaným sportovcům může pomoci každý během celého roku, a to zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS EMIL na číslo 87777.


obrazy

události

19. 6. 2013
Mezinárodní hry handicapované mládeže Brno 2013 29. 6. 2011
Evropské hry handicapované mládeže Brno 2011 24. 6. 2010
Hry handicapované mládeže Brno 2010 26. 6. 2009
První ročník Her handicapovaných talentůsouvisející odkazy

Jis


Aktualizováno: 15. 06. 2019