Založení TJ Tatran Bohunice

1948


katastr

Bohunice


charakteristika

TJ Tatran Bohunice vznikla sjednocením všech tělovýchovných organizací působících v Bohunicích, tzn. Sokola, Orla a Slavoje.
Jednota působila pod patronací podniků vyrábějících stavebniny.


poznámka

A proč Tatran? Každá tělovýchovná organizace byla v té době pod patronací nějakého podniku. Organizace pod patronací podniků vyrábějících stavebniny dostávaly název Tatran. Patronátním závodem pro bohunickou jednotu byly bývalé Kohnovy cihelny, nyní zkonfiskovány a znárodněny státem a nazývány Bohunické cihelny, n.p. Brno.
Na cihelnu byl převeden i veškerý majetek sportovních jednot. Ale již po roce byl předán na novou organizaci TJ Tatran Brno-Bohunice. Protože však Tatran působil v sokolovně, původní název Sokol mu mezi bohunickým lidem zůstal ještě dlouhou dobu. Spojení a vznik nové tělovýchovné jednoty naši lidé nepřijali nijak pozitivně.
TJ Tatran Bohunice začal se stavbou sportovního stadionu, který se stavěl v Akci Z. Jen za první čtvrtletí roku 1958 odpracovali členové Tatranu 3 844 brigádnických hodin. Pozemky byly zakoupeny již v roce 1956 z příspěvku ministerstva vnitra jako náhrada za zabrané hřiště TJ Slavoj Brno, na jehož místě stojí věznice. S přemístěním více než 22 000 m3 pomohly svými stroji bohunické cihelny. Podzimní mistrovská kola fotbalových zápasů roku 1957 se již hrála na domácím hřišti.
V roce 1959 činil počet členů jednoty 350, z toho 163 dospělých. Začal působit, mimo oddílu kopané, tělesné výchovy, odbíjené, házené a šachů, i oddíl ledního hokeje. Celkem dvacet různých sportovních družstev se zúčastnilo městských nebo krajských soutěží. Snahou bylo, aby co nejvíce členů získalo odznak zdatnosti a stali se nositeli výkonnostních tříd.
Oddíl základní tělesné výchovy se připravoval na druhou spartakiádu. Mimo skupinu mužů byly obsazeny všechny cvičební skladby. Dobré výsledky žen byly způsobeny obětavou a nezištnou prací náčelnice Libuše Pospíšilové, která byla i krajskou cvičitelkou.
Největší z oddílů byl fotbal.
Příjmy jednoty činily 53 546 Kč a výdaje 52 622 Kč.
V rámci příprav na II. celostátní spartakiádu proběhlo na hřišti TJ Tatran Bohunice dne 8. května 1960 veřejné cvičení. Cvičení se zúčastnily všechny složky cvičenců. Zaujalo zejména cvičení žen v roli „roztleskávaček“. Cvičení však doprovázela nepřízeň počasí. Bylo velmi chladno a pršelo, čímž nejvíce trpěly malé děti.
Klubovnu TJ Tatran Bohunice dostavěli v roce 1962. Rovněž dokončili byt správce, terénní úpravy kolem hřiště a oplocení na straně ulice Neužilovy. Zaregistrovalo se 450 členů.
I. mužstvo fotbalu hrálo I.b třídu skupiny E, kde na podzim skončilo čtvrté, II. mužstvo se v městském přeboru umístilo na 5. místě. V městském přeboru házené obsadili muži 9. místo. Oddíl odbíjené si začal budovat speciální hřiště. Oddíl šachů se svým I. mužstvem skončil v krajském přeboru na 3. místě, druhý oddíl v městském přeboru na 7. místě.
Pokračovala výstavba hřiště, kde byl položen kanál v délce 140 m a vodovod v délce 200 m.
V čele jednoty stál předseda Jan Sláma spolu s třináctičlenným výborem.
Na podzim roku 1964 vznik oddíl vodního motorizmu, který se skládal hlavně ze zaměstnanců cihelny.
V letech 1964–1970 dochází k postupnému dobudovávání zázemí pro sportovce jednoty. V této době bylo rozhodnuto o likvidaci bohunické sokolovny, včetně jejího hřiště. Objekt musí ustoupit plánované výstavbě tramvajového tělesa a silnice. Jako náhrada se nad hřištěm TJ Tatran Bohunice začala stavět nová sportovní hala. TJ Tatran Bohunice měl v roce 1972 celkem 370 registrovaných členů, z toho oddíl kopané 156 členů, oddíl házené 132 členů, šachový oddíl 30 členů a cvičební složka 78 členů.
Hřiště na házenou se začalo používat v roce 1974.
Počet členů jednoty dosáhl v roce 1976 čísla 425.
Výstavba nové haly měla značné zpoždění. Firma Brnosport přerušila práce pro další naléhavé úkoly. Nedařilo se totiž zajistit dodávky skla pro plášť budovy. Firma Brnosport byla následně v roce 1978 penalizována. TJ Tatran Bohunice zbyla jen venkovní hřiště. K 31. prosinci 1976 disponovala jednota s 1 231 364,82 Kčs na účtu nebo v hotovosti. Z toho však bylo 1 200 000 Kč účelově vázaných na výstavbu nové haly.
V roce 1977 měly původně proběhnout i oslavy 65. výročí založení TJ Sokol v Bohunicích, jehož volným pokračovatelem je TJ Tatran Bohunice. Nakonec se oslavy nekonaly. Nebyla na ně nálada, důvod - zboření sokolovny. Proběhl jen turnaj v házené a fotbale. Výstavba nové sportovní haly stagnovala. V tomto roce se zde sedm měsíců vůbec nepracovalo. Oddíl fotbalu vedl Jakub Fiala, oddíl házené Rudolf Hruška. Předsedou celé TJ byl přes 20 let Jan Sláma.
Jednota pořádala v roce 1978 již III. ročník Běhu přátelství Sídlištěm československo-sovětského přátelství, kterého se zúčastnilo 95 běžců ve věku již od dvou let.
V tomto roce měla jednota k 31. prosinci. celkem 571 členů, z toho 2/5 byly děti.
Bylo dobudováno druhé hřiště házené s asfaltovým povrchem, včetně kabin a ukazatele výsledku.
Kronikářka v roce 1983 píše: „Tělovýchovná jednota Tatran Bohunice je již známou tělovýchovnou organizací obvodu Brno I díky házené a kopané. Pravidelné akce pro mládež a dospělé vedou ke zdravému pohybu naše občany. S elánem přistoupili v Bohunicích i k nácviku spartakiády. Kromě 72 žen se připravují rodiče s dětmi, starší a mladší žákyně. Zájemců je hodně, poptávka však nemůže být uspokojena. Počet aktivních pracovníků v tělovýchově neodpovídá potřebám velkého sídliště a chybí i prostory. Jedině ženy cvičí dvakrát týdně, ostatní pouze 1 hodinu. Nejbližším úkolem TJ Tatran Bohunice je zapojení se do společného programu tělovýchovy a sportu“.
Předseda ObNV Jan Rujbr předal v roce 1984 Veřejné uznání kolektivu žákovských oddílů šachistů TJ Tatran Bohunice.
V roce 1987 byl TJ Tatran Bohunice organizátorem již pátého ročníku Silvestrovského běhu ulicemi sídliště. Začínal hodinu po půlnoci a startoval ho trenér hokejistů Komety Augustin Bubník. Běhu se účastnilo 300 běžců. I předchozí ročníky startovaly významné osobnosti: Emil Zátopek, František Šťastný, Jiří Škoda, Miroslav Hrazdíra, Jiří Daler, J. Záleský.
V roce 1991 měl Tatran asi 1 600 členů soustředěných do šesti oddílů: základní tělesná výchova, házená, kopaná, košíková, odbíjená a lyžování. Bylo dobudováno travnaté hřiště a osvětlení areálu. V hlavní budově začalo fungovat kadeřnictví, kosmetika a fit-centrum.
Od podzimní části fotbalové sezóny 1998/99 dostalo fotbalové hřiště novou tribunu pro 250 diváků. Investorem byla městská část, stavbu za 413 212 Kč realizovala firma Zlinex. U příležitosti otevření tribuny sehráli zástupci radnice a Tatranu přátelské utkání.
TJ Tatran Bohunice měl v roce 1999 celkem 11 družstev kopané, 10 družstev házené a asi 25 děvčat v oddíle moderní gymnastiky.
V červnu 2001 oslavila tato organizace 40 let svého trvání.
Házenkářky TJ hrály 1. ligu. Stará hala nevyhovovala platným předpisům pro tuto soutěž, a proto se začala v roce 2002 na východním asfaltovém házenkářském hřišti stavět hala nová. Byla slavnostně otevřena za přítomnosti kamer České televize a primátora města Brna Petra Duchoně dne 16. dubna 2003. Hala má parametry na mezinárodní zápasy v házené, sálové kopané a volejbale, jakož i tribunu pro 300 diváků. Ročník 2003 zakončily bohunické házenkářky na druhém místě v prvoligové soutěži, když finálové zápasy o titul prohrály s Tatranem Střešovice 3:0.
A mužstvo fotbalistů skončilo v krajském přeboru na 6. místě (14 vítězství, 9 proher a 7 remíz).
Házenkářky TJ Tatran Bohunice postoupily v roce 2004 do Interligy, nejvyšší soutěže v házené žen.
V témže roce od 9. – 15. května se hrály v hale TJ dvě skupiny základní části prestižního mezinárodního turnaje ve volejbale žen Spring cupu. Soutěžily zde týmy: České republiky, Rakouska, Estonska, Švédska, Španělska, Slovinska, Turecka a Anglie.
V areálu TJ Tatran Bohunice proběhla 8. června 2006 malá slavnost. Bylo slavnostně otevřeno nové hřiště pro fotbal s umělým povrchem III. generace. Byl přítomen 1. náměstek primátora Ing. Jan Holík a další hosté. Projekt nového hřiště spolufinancoval: stát 7,5 mil., Jihomoravský kraj 2 mil. a město Brno 2,6 mil. Kč. Doprovodným programem se stal fotbalový zápas seniorů TJ Tatran Bohunice se zástupci bohunické radnice s výsledkem 5:2 v neprospěch hráčů radnice.
80. výročí založení fotbalového oddílu TJ Tatran Bohunice oslavila jednota 20. června 2009. Fotbalisté za svůj počátek považují založení fotbalového oddílu SK Slavoj Bohunice, který vznikl 20. července 1929 a k jehož tradici se hlásí. V rámci oslav bylo sehráno několik přátelských utkání a uskutečnila se řada setkání bývalých i současných členů Tatranu.
Fotbalisté postoupili do divizní soutěže a od sezony 2011/12 hrají v této soutěži.

(Informace pro naši encyklopedii doplnil starosta MČ Brno-Bohunice pan Antonín Crha, děkujeme.)


obrazy

prameny, literatura

Ostatní literatura

"Z historie Bohunic"


městská část

MJ, LucKub


Aktualizováno: 10. 08. 2023