Otevření HaDivadla v novém působišti

15. 11. 2003


ulice

číslo orientační

8D


místo

Palác Alfa


charakteristika

HaDivadlo se přestěhovalo do nových prostor v Alfa pasáži. Unikátní je jeho přes osm metrů vysoký strop, bude mít mobilní hlediště s kapacitou až 200 diváků. Libovolně lze přesunovat i jeviště.


zajímavosti

Autory rekonstrukce byli architekti Tomáš Rusín a Ivan Wahla.
V památkově chráněném objektu se snažili maximálně zachovat a uvést do původního stavu všechny detaily, např. zábradlí, portály, madla apod.
Majitel objektu, Vladimír Hrdina, do přeměny bývalého kina Alfa na multifunkční sál investoval přes devadesát milionů korun. Uvedl, že projekt financoval proto, že jde o zhodnocení architektury objektu.
„Divadlo bude otevřeno v roce sedmdesátého výročí kolaudace části unikátního funkcionalistického paláce Alfa, který odjakživa sloužil kultuře a zábavě,“ řekl majitel.


poznámka

Původně Hanácké divadlo se do Brna přestěhovalo v roce 1985 po nátlaku totalitních orgánů v Prostějově, kde předtím působilo deset let. V Brně kupodivu režimu nepohodlný soubor přežil a nebyl zrušen.
Po roce 1989 dosáhl řady úspěchů a udržel si oblibu u diváků. Působil v Kabinetu múz na Sukově ulici 4-6 plných 12 sezon až do 7. června 2001, kdy se s diváky rozloučil tzv. Zavírákem - večírkem na rozloučenou, pojatým jako "zábavný pohřeb", který obsahoval směs úryvků z inscenací všech sezon s nostalgií vzpomínek a radosti z nového divadla.
Ve dnech 23.–27. září 2001 měl následovat v nových prostorách divadla v paláci Alfa tzv. Otvírák - minifestival domácích i převzatých inscenací, koncertů, výstav a dalších doprovodných akcí.
Pravidelný provoz Hadivadla byl zahájen v paláci Alfa o dva měsíce později.stavby

Palác Alfa
Jánská, Poštovská 8/10 (čp. 455)
nové sídlo HaDivadla


městská část

Menš


Aktualizováno: 27. 06. 2018