Ukončení rekonstrukce Jižního křídla hradu Špilberk se slavnostním poklepem symbolické „poslední“ cihly

25. 4. 2013


ulice

číslo orientační

1charakteristika

Ve čtvrtek 25. dubna 2013 v 11 hodin slavnostním poklepem a umístěním poslední cihly primátor Brna Roman Onderka a další představitelé města symbolicky zakončili rekonstrukci jižního křídla brněnského hradu Špilberk.

Po dvou letech rekonstrukčních prací dospěla obnova a regenerace jižního křídla hradu Špilberku ke konci. Pro veřejnost se zbrusu nové hradní prostory otevírají na konci května.
Rekonstrukční práce začaly v únoru 2011. Dotýkaly se především dosud neopravené a veřejnosti nepřístupné části hradu, zejména jeho jižního křídla, ale zasáhly také střední křídlo a východní baštu s bastionem včetně venkovního okolí.
„Jsem přesvědčen, že takto významná obnova pomůže hrad výrazně oživit. Město Brno do rekonstrukce vložilo přes 155 milionů korun, včetně dotace z Evropské unie ve výši 42 milionů korun,“ uvedl primátor Roman Onderka.

Cílem rekonstrukce bylo zachovat a restaurovat co nejvíce původních konstrukcí ze čtyřicátých let 20. století, kdy hrad sloužil jako vzorová kasárna německé armády.
Proto byly při rekonstrukci užívány zcela specifické postupy, třeba pro opravu zdiva hradebního systému výhradně prvorepublikové starší cihly. Naprosto unikátní je například také restaurování historicky hodnotných kachlových kamen či dřevěných interiérových prvků v prostoru hradní vinárny.


poznámka

Jižní část se díky rekonstrukci propojila s ostatními křídly a hrad se stal průchozím ve všech podlažích.
Na místě bývalé koupelny vyrostl nový důstojný vstup do expozic, jemuž přiléhají nové šatny pro návštěvníky, personál i pro účinkující.
V objektu bývalých barokních kasáren nechybí bezbariérový vstup, prodejna suvenýrů, studovna, naproti „dělovému bastionu“ se pak nachází další vstup pro veřejnost a kavárna-cukrárna s letní zahrádkou.
Restaurátorské obnovy se dočkala také dlouhá léta nevyužívaná hradní vinárna při východním křídle.
Ve středním křídle vzniklo nové edukační centrum pro práci s dětmi či přednáškový sál a také turistické infocentrum při ústí cesty parkem od ulice Husovy.
Celkovou rekonstrukcí prošla i tzv. malá letní scéna na východním bastionu, která dostala nové pódium, aparaturu a lavičky.

Slavnostní otevření na konci května pro veřejnost bude provázeno vernisáží nových expozic, v zrekonstruovaném jižním křídle se usídlí především nová stálá expozice výtvarného umění druhé poloviny 20. a počátku 21. století.

Ukončením této etapy rekonstrukce však úpravy hradu Špilberku nekončí. K dokončení opravy celého hradu zbývá ještě provést rekonstrukci tzv. východního přístavku nad severovýchodním bastionem, hospodářského zázemí pod severní terasou a vodojemů.


obrazy


události

7. 2. 2011
Zahájení rekonstrukce jižního křídla Špilberku


osoby

Roman Onderka
primátor statutárního města Brna


stavby

Hrad a pevnost Špilberk
Špilberk 1/210


městská část

Ma


Aktualizováno: 20. 04. 2019