Hudba a život Leoše Janáčka v zrcadle umění bonnských umělců

začátkem 04. 6. 2004 (4.6.–15.9.2004)


ulice

číslo orientační

1


katastr

Brno-město


místo

Muzeum města Brna (1. patro východního křídla hradu Špilberk)


charakteristika

Výstava prací skupiny šestnácti umělců, kteří žijí a pracují v okolí města Bonn, se konala v Muzeu města Brna. Umělci převedli do výtvarné podoby tvorbu hudebního skladatele Leoše Janáčka.
Na výstavě byly zastoupeny obrazy, kresby, grafiky a plastiky.


účastníci

Vystavující umělci:
Helmut Brand, Gitta Briegleb, Michaele von Dewitz, Michael Geffert, Margrit Glober, Werner Götzinger, Christine Haller, Isabella Hannig, Mark Hartzheim, Rosemarie Kretzschmar, Heidi H. Kuhn, Jiří Nečas, Josef Niesen, Jochen Röder, Mareile Schaumburk, Victoria Westmacott-Wrede.


zajímavosti

V roce 2004 jsme si připomněli 150. výročí narození hudebního skladatele Leoše Janáčka a 100. výročí uvedení jeho opery Její pastorkyňa v Brně.
Tuto brněnskou výstavu tvořil pouze výběr z prací, které vznikaly na toto téma více než rok.
Výstava byla pořádána pod záštitou velvyslance Spolkové republiky Německo v Praze Dr. Michaela Libala a Jaroslavy Jeslínkové, vedoucí úřadu pobočky Velvyslanectví České republiky v Bonnu.
Projekt se uskutečnil za finanční podpory Ministerstva kultury ČR.


poznámka

V Muzeu města Brna se konala výstava děl skupiny šestnácti umělců, kteří žijí a pracují v okolí města Bonn v Severním Porýní-Vestfálsku. Ve svých dílech se umělci snažili výtvarně zachytit tvorbu světově uznávaného hudebního skladatele a moravského rodáka Leoše Janáčka.
Nejednalo se pouze o převedení skladatelovy hudby do výtvarné podoby. Někteří z umělců, jako předlohu pro své práce, použili například notový zápis Leoše Janáčka, nebo literární předlohu, kterou skladatel využil ve svých dílech.
Tento projekt několik let připravoval brněnský umělec Jiří Nečas, dlouhodobě žijící poblíž Bonnu, který do výstavy přispěl také vlastní tvorbou.


obrazy


stavby

Hrad a pevnost Špilberk
Špilberk 1/210


městská část


Studentský záznam


Aktualizováno: 30. 06. 2019