Projekt chovu včel na střeše hotelu v Brně

7. 11. 2014


ulice

číslo orientační

16


katastr

Brno-městonej...

Jižní Morava
první chov včel na střeše hotelu na jižní Moravě


charakteristika

Vedení hotelu International představilo projekt pěstování včel na střeše hotelu. Tento trend je běžný ve světě, na jižní Moravě má svou premiéru.
Na střechu byly umístěny tři úly, které budou osazeny včelstvem na jaře roku 2015. Předpokládá se, že první medobraní bude v květnu téhož roku.


poznámka

Podle slov šéfkuchaře hotelové restaurace Miroslava Husáka roční spotřeba medu v hotelu je asi 300 kilogramů, většina se sní při snídaních či použije v cukrárně. Předpokládají, že vlastním medem pokryjí až 80 % požadavků. Inspiraci hledali v hotelech v New Yorku, kde takové projekty existují bez problémů. V okolí najdou včely pastvu v parku na Špilberku či v Denisových sadech.
Podle Marka Lingera z Českého svazu včelařů převyšují blízké parky několikanásobně potřebu včel z těchto úlů. Dolet za pastvou je až pět kilometrů, takže v úvahu připadají i vzdálenější plochy zeleně. Med bude jistě hostům hotelu chutnat, protože například ve špilberském parku najdou včelky akát pro velice oblíbený akátový med, zajímavý může být med kaštanový atp.
V ČR chová včely na střeše hotelu od loňského roku hotel Inter Continental v Praze.


prameny, literatura

události

12. 6. 2015
Umístění včelích úlů na střechu budovy Krajského úřadu v Brně


stavby

Hotel International
Husova 16/200
na střeše hotelu jsou úly umístěny


městská část

Menš


Aktualizováno: 24. 06. 2018