Vrácení původního nábytku do vily Tugendhat

19. 10. 2015


ulice

číslo orientační

45


katastr

Černá Polecharakteristika

vrácení čtyř kusů zrestaurovaného nábytku do prostor vily


poznámka

Návštěvníci nově uvidí ve vile čtyři zrestaurované kusy původního nábytku. Jedná se o červené křeslo, dřevěnou lavici, čtvercový kávový stolek a takzvaný bufet. Chaise longue (lehátko) a coffee table (stolek) od Ludwiga Miese van der Rohe a buffet (příborník) od jeho partnerky Lilly Reichové jsou dodnes ikonami moderního designu. Lehátko s rubínově červeným sametem bylo například jediným barevným akcentem obytné místnosti. Stolek ze skla a oceli stál vedle slavných křesel Barcelona a Tugendhat před známou onyxovou zdí. Příborník naplnil stejné ideje jako samotná vila: má nosné nohy podobně jako vila pilíře a je zhotoven ze skla, oceli a dřeva, tedy z materiálů typických pro celou stavbu.
Když Tugendhatovi emigrovali, nábytek zůstal v Brně a v době války se ztratil. V šedesátých letech jej v okolních domech vypátral architekt Jan Dvořák, později přešel do depozitářů Moravské galerie.
Zatímco v místnosti vily lidé uvidí jen repliku, originály budou umístěné v návštěvnickém centru v suterénu. Chránit je budou speciální prosklené vitríny.stavby

Vila Tugendhat
Černopolní 45/620


městská část

hub


Aktualizováno: 24. 06. 2018