Vyloupení vily manželů Ripkových

15. 11. 1918číslo orientační

244


charakteristika

Čtyři maskovaní lupiči ve večerních hodinách přepadli vilu manželů Ripkových, spoutali je a okradli.
Podle některých předmětů nalezených na místě činu se soudilo, že pachateli mohli být vojenští zbězi, kterých se v té době potulovali v okolí Jundrova.


poznámka

První pátrání naznačovalo, že jeden z lupičů se večer vloudil do vily, když využil doby, kdy šly pokojská a služka spát. Pustil dovnitř své komplice, spoutali domovnici, pokojskou a služku, pak šli do bytu manželů Ripkových. Oba je strhli na zem, spoutali a ucpali jim ústa. Muži sebrali z kapsy zlaté hodinky, stáhli z prstu briliantový prsten a revolvery jej donutili k vydání klíče od pokladny. Ležícím a spoutaným manželům zakryli pohled polštářem a noční košilí a začali loupit. Ukradli asi 14 až 16 tisíc korun v hotovosti, mnoho cenností, různé druhy doutníků, cigaret a tabáků, poté zmizeli.
Na místě činu byl nalezen krví potřísněný vojenský batoh, oběti byly spoutány šňůrami od stanů, z toho se usuzovalo, že loupež provedli vojenští zbězi. Při pátrání v případu vraždy četnického strážmistra Josefa Macourka se zjistilo, že služebná ve vile Ripkových byla milenkou jednoho z lupičů a byla s nimi spolčena. U zadržených lupičů byly nalezeny i věci z výstroje četníka a díky tak byl i vrah dopaden.
(Informace pro naši encyklopedii upřesnil pan Josef Šlesinger, děkujeme.)události

24. 10. 1918
Vražda strážmistra četnictva v Komíně
při pátrání po pachatelích loupeže ve vile Ripkových byly získány důkazy o stejných pachatelích vraždy J. Macourka


osoby

Adolf Josef Ernst Ripka
oběť přepadení Hermine Anna Elisabeth Ripka
oběť přepadení


městská část

Menš


Aktualizováno: 29. 10. 2018