Slavnost rozloučení s VIII. Vánočním stromem republiky ve Veverská Bítýšce

29. 11. 1931


charakteristika

Slavnost rozloučení se konala v neděli 29. 11. 1931 v 9.30 hodin na náměstí před měšťanskou školou ve Veverské Bítýšce za přítomnosti místních občanů a školáků.
Strom byl skácen v pátek 27. 11. 1931 u Šmelcovny v údolí Bílého potoka a dopraven v neděli ráno na místo slavnosti. Školní děti již naložený strom ozdobily pentlemi. Se stromem se rozloučil vrchní lesmistr Horáček, poté „vylezl na připravený stůl žák místní měšťanské školy Pařízek a přednesl hezky kurážně Těsnohlídkovu báseň“.
Po projevu starosty obce pana Srnce převzal strom starosta Brna Karel Tomeš. První dar (550 Kč) věnovala obec Veverská Bítýška spolu s místními spolky. Školní děti doprovodily odjíždějící strom daleko za obec směrem k hradu Veveří. I když krásně svítilo slunce, na silnici (zřejmě v lesních úsecích -Menš) bylo náledí, ale strom se šťastně dostal do Brna.


účastníci

Karel Tomeš, jako starosta Brna převzal strom pro město


poznámka

Strom byl postaven na náměstí Svobody v pondělí 30. 11. 1931. Ale již před zahajovací slavností bylo možno odevzdávat dary pod jeho větvemi, jak poznamenal dobový novinář.události

5. 12. 1931
Zahajovací slavnost VIII. Vánočního stromu republiky v Brně


osoby

Karel Tomeš
řečník na slavnosti


Menš


Aktualizováno: 16. 02. 2019