Výstava Poklad Inků

1. 11. 2019 (1.11.2019–1.3.2020)



číslo orientační

450


katastr

Brno-město


místo

Pavilon C Brněnského výstaviště, vstup z Křížkovského ulice


nej...

svět
tisíce let staré zlato Inků je po Tutanchamonovi druhým největším zlatým pokladem světa


charakteristika

Výstava „Poklad Inků“ byla slavnostně zahájena 1. 11. 2019 na Brněnském výstavišti v Pavilonu C.
Výstava byla uspořádána k 200. výročí vzniku Peru, aby prezentovala jeho dlouhou historii skrze zlatý poklad nesmírné historické hodnoty. Vystaveny byly stovky originálních exponátů pocházejících z dob bájné civilizace Inků a modely reálných staveb. Výstava byla doplněna kinem a TV obrazovkami s dokumentárními snímky ze současných nalezišť, nechyběla také interaktivní zóna a pro ty nejmenší byla nachystána „Dětská stezka za zlatým pokladem“.


zajímavosti

Poklad byl do Brna přepravován za přísných bezpečnostních opatření v doprovodu několika policejních aut a těžkooděnců. Zlaté předměty byly vystaveny za mimořádných podmínek v odolných vitrínách, kde byly střeženy jako v trezoru. Na výstavu také odkazovali sochaři Marian Maršálek a Václav Lemon, kteří vytvořili několikatunovou sochu pískového trůnu, která v Galerii Vaňkovka lákala návštěvníky.


poznámka

Pod záštitou prezidenta Peru spolu s Ems Entertainment a eventovou společností JVS Group (která byla také tvůrcem úspěšné výstavy Titatic) do Brna doputoval ohromný Incký poklad nedozírné hodnoty.
Ještě před vystavením v Pavilonu C na Brněnském výstavišti, proběhla výstava již ve Francii, Nizozemí a Maďarsku.
Mezi poradce spolupracující na vytvoření výstavy patřila také archeoložka českého původu Eva Farfánová Barriosová, která v Peru přes 30 let pracovala na archeologických výzkumech. Vyskládání předmětů a jejich aranžování na výstavě se musel ujmout americký kurátor, který má speciální povolení s nimi zacházet. Návštěvníci mohli obdivovat až tisíc let staré originální exponáty, které byly doplněny velkou sbírkou předmětů zapůjčených z Národního muzea a Moravského zemského muzea. U vstupu návštěvníci obdrželi kartu s příběhem skutečné či bájné postavy z historie amerického kontinentu a spolu s ní pak procházeli celou expozici. Nechyběly ani interaktivní kvízy a pracovní listy pro studenty. Touha po zlatě byla dříve mocná. Mystika rituálů a uctívání zlata jako božské esence vzbuzují údiv s úctou dodnes. Pro původní obyvatele zlato nebylo znakem bohatství, jako pro Evropany, ale symbolem samotných bohů. Proto část výstavy byla věnována Španělům, kteří dříve neměli ani tušení jakou hodnotu takový poklad může mít, proto se také nepodařilo zachránit vše, některé předměty byly roztaveny.
Vstupné se lišilo ve víkendových dnech. Plné vstupné v pracovních dnech 300 Kč, o víkencu 350 Kč. Děti do 5 let měly vstup zdarma.



stavby

pavilon C
Výstaviště 1/405


městská část

související odkazy

Studentský záznam


Aktualizováno: 20. 05. 2020