První tenisové utkání mezi brněnským a pražským klubem

4. 5. 1913


místo

Lužánky - tenisové hřiště českého BLTC


charakteristika

Poprvé se brněnští čeští tenisté z nedávno založeného tenisového klubu BLTC utkali v meziklubovém utkání se soupeřem z Prahy - Českou sportovní společností. Ve všech 6 zápasech zvítězili mnohem zkušenější Pražané, v poměru her (gamů) 85:48.


účastníci

Obě strany postavily 4 hráče, hrály se 4 dvouhry a dvě čtyřhry.
Za BLTC hráli Dosedla, Světelský, Šasecí a Mazáč, za ČSS Praha mj. dr. Fifka (předseda České tenisové asociace) a Flaschner. Z Brňanů velmi dobré výkony podali zejména Dosedla a Světelský.


zajímavosti

Výlučně tenisový klub BLTC vznikl odchodem hráčů z tenisového odboru z Moravské Slavie, který tak zanikl. Nový klub po zaplacení nákladů převzal od MS i kurty v Lužánkách včetně inventáře a stal se jediným reprezentantem českého tenisu v Brně.
Oficiální utkání se konalo dopoledne, odpoledne dostali příležitost utkat se s pražskými hosty v přátelských zápasech i další členové brněnského závodního týmu
V následujících jednáních s dr. Fifkou se domluvila další vzájemná spolupráce tenistů z Čech a Moravy, zejména podpora rozvoje českého tenisu na Moravě - mj. i formou každoročních utkání Čechy - Morava.


události

5. 7. 1913
První mezizemské utkání Čechy - Morava v tenisu 3. 2. 1913
Založení tenisového klubu Brněnský Lawn-tennis Cercle 18. 6. 1908
1. český tenisový turnaj v Brněměstská část

Jiv


Aktualizováno: 06. 12. 2020