Utkání v atletice mezi brněnskými Čechy a Němci

nej...

Brno
První utkání tohoto typu v Brně - dosud jen vzájemná utkání klubů

charakteristika

Ve vůbec prvním vzájemném utkání výběru brněnských atletů české a německé národnosti zvítězili Češi 66:30.
Němci vyhráli pouze štafetu 10 x 1 kolo (275 m) a hod oštěpem - vítěz Czap výkonem 55,41 m. Soutěžilo se v bězích na 100, 400 a 1 000 m, v překážkovém běhu na 200 m, skoku dalekém a vysokém, vrhu koulí, hodu diskem a oštěpem, štafetách 4x100 m a 10 x kolo. Vítěz běhu na 200 m překážek Hrstka (VSB) překonal čs. rekord výkonem 26,3 vteřin a vyhrál i dálku skokem 658 cm. Dvojnásobným vítězem byl i vrhač Hoplíček - koule 14,22 m a disk 40,03 m. Velmi kvalitní výkony podali i další vítězové, např. Mečíř na 400 m (51,7), Roztočil ve výšce (180 cm), česká štafeta 4 x 100 m (43,9).
Ve vloženém závodě ve skoku o tyči překonal svůj vlastní čs. rekord JUDr. Jan Koreis (MS) výkonem 401 cm (o půl cm!), 2. Hlavoň (SBI) skočil 373 cm. Mimo soutěž se konal také běh na 3 000 m, vyhrál J. Koscsak (Slavia Praha) 9:20,2min. před A. Vaňkem (VSB) 9:24,3 min.

účastníci

Za „Čechy“ startovali zejména atleti SK MS, VSB a SBI., za „Němce“ atleti obou nejlepších německých klubů ASG a BTV.
Přihlíželo asi 500 diváků.

zajímavosti

Pořadatelem utkání byl západomoravský okrsek ČSAAU, ředitelem závodu byl Václav Vohralík.
Svůj rekord překonal dr. Koreis po pěti letech, v nichž téměř nezávodil, a předznamenal tak svůj úspěch na OH 1936 v Berlíně.

poznámka

Podrobnější výsledky a zajímavosti ze závodů přinesl tehdejší sportovní i denní tisk, např. Lidové noviny 19.–⁠21. 9. 1935.