Muzikantská merenda

11. 2. 1922


ulice

katastr

Židenice


místo

Dělnický dům Juliánov


charakteristika

První muzikantská merenda uspořádaná v Dělnickém domě v Juliánově při které zahrálo pět orchestrů a v doprovodném programu účinkovali členové lidového divadla. Zahájení proběhlo v 19.00 hodin, vstupné bylo 8 Kč.


zajímavosti

Jednou z pěti účinkujících kapel byl Dělnický orchestr "Vivo", který vznikl v roce 1920 z původního "Hudebního kroužku" pro Židenice a Juliánov (1919). Kapelníkem tohoto hudebního uskupení byl Jan Knos.
(Informace k tomuto heslu poskytla paní Alice Antošovská, děkujeme).


poznámka

Z reklamního listu Dělnického orchestru Vivo: "Zveme vás proto do jednoho bez pozvánek. Děvy v krojích a masky jsou zvláště vítány, ostatní P. T. obecenstvo ať ráčí přijít jak libo a možno v kostýmech, v salonních frakách a vůbec, jak se ty famfrnochy jmenují, to se ví, kdo je má a kdo ne, přijdi tak bez ostýchání. Kdo by měl ale k vůli samému pucinkování přijít pozdě, tak raděj přijdi tak umouněný, jak jsi. Dále o všechno je postaráno, nic si neberte s sebou, leda do reservy pro jistotu 1 pár komisních bot. Při vstupu překvapí vás sensace jedna za druhou. Zvláště podotýkáme, že merenda se koná za každého počasí. Koncesi máme z hořejška od sv. Petra, náš Lojzík to tam s ním upekl, takže zaručeně nedá na nás ten den dopustit ani jediné kapky vody."... a dále: "Rázem o 7. hodině rozhlučí se akordy Polonaisy hlavního orchestru, přičemž každý pán uvede svoji tanečnici do tanečního kola k malému výslechu a tím se zahajuje počátek. O půlnoci bude uspořádán starý rakouský "Wachabteil", na který budete do smrti pamatovat. Kdo by tentokráte se nedostavil, jest sám proti sobě a bude toho jistě a jistě litovat."osoby

Jan Knos
jeden z hlavních organizátorů a kapelník jedné z účinkujících kapel


stavby

Dělnický dům
Jamborova 65/3323


městská část

PeDro


Aktualizováno: 28. 11. 2023