Vydáno první číslo čtrnáctideníku Ženský list, časopis pracující třídy ženského pohlaví
1. 7. 1892
21
Zábrdovice
Rakousko-Uhersko
první dělnický ženský časopis v habsburské monarchii
Spolumajitelkami časopisu se staly v Brně Mína Hybešová, v Praze Terezie Toužilová a Antonie Horáková.
Pro toto první číslo se zodpovědným redaktorem stal Josef Malát, který však byl již v dalším čísle nahrazen Františkem Hořákem. Administrátorem listu, který se staral o příjem peněz za předplatné, byl Adolf Burián.
Bylo rozhodnuto, že list bude vycházet pouze dvakrát měsíčně, a to především z finančních důvodů (zákon vydaný roku 1863, který v paragrafu §13 vydavatelům politických periodik vycházejících "častěji nežli dvakrát za měsíc" ukládal povinnost za každý výtisk zaplatit částku 2 haléře, čemuž se vydavatelstvo Ženského listu chtělo vyhnout).
Dvoutýdenní vydávání bylo stanoveno na každou druhou a čtvrtou středu v měsíci, a to vždy po 6. hodině večerní.
Sídlem administrace, redakce a expedice listu byl od roku 1892 Josefov 21, což bylo také sídlo brněnského dělnického časopisu Rovnost, která byla se Ženským listem spřátelená. Zde sídlo redakce setrvalo šest let - do 1. srpna 1898 - kdy se redakce přesunula na adresu Cejl 57.
Již v polovině května roku 1891 se konala první porada ohledně vydání prvního čísla. Založení časopisu pak předcházela "První veřejná schůze žen a dívek jazyka českého", která se konala 17. dubna 1892 v pražských Štvanicích, a kterou mimo jiné navštívil i samotný Tomáš Garrigue Masaryk.
Mezi první přispívající patřili Božena Toužilová, dělnický básník František Hlaváček, Máří Hergetová, učitelka Karla Kostelecká, Marie Vašíková, Josefina Škaloudová, redaktor Rovnosti a Rašple František Komprda, politik Alois M. Špera, básník David Vilda, Vojtková a další. Všichni redaktoři a redaktorky, a stejně také všichni ostatní přispívající, psali své články do Ženského listu, aniž by za svou práci dostávali finanční odměnu.
Mottem časopisu bylo "I ženy žádají svou důstojnost lidskou".
List začínal s 1500 výtisky a roznášel se nejen v Brně a Praze, ale také v Plzni, Nýřanech, Košťanech, Kladně, Českých Budějovicích, Hodoníně, Šumperku atd.
Ženský list byl do roku 1900 vydávaný v Brně, poté v Praze.
Vysokoškolské kvalifikační práce "Vznik a vývoj Ženského listu (1892-1914). Bakalářská diplomová práce" Monografie "Po nevyšlapaných stezkách: z dějin ženského hnutí a jeho žurnalistiky do roku 1921"
1. 5. 1911
Vydáno první číslo čtrnáctideníku Žena. List českých pracujících žen mezinárodního sociálně-demokratického smýšlení
8. 11. 1888
Založen spolek Jednota dělnic vlnařského odboru
Vilemína Hybešová
spolumajitelka listu, od roku 1899 redaktorka
František Komprda
patřil mezi první přispívající Ženského listu
Františka Skaunicová
přispěvatelka
LucKub
Máte více informací?
Napište nám, prosím. Děkujeme.