Zahájení provozu lodní dopravy na Brněnské přehradě

5. 5. 1946
nej...

Česká republika
jediná ekologická lodní doprava v ČR


charakteristika

Provoz zahájily 2 lodě "Morava" a "Brno" pro 90 cestujících. Pohonem lodí je elektrický proud, akumulátory jsou nabíjeny nočním proudem z měnírny (neznečišťuje vody přehrady). Trasa vede z Bystrce, přístaviště.

Trasa:
- Bystrc, Kozí Horka, Sokolské koupaliště, U kotvy, Osada, Rokle, Cyklistická, Hrad Veveří, Mečkov, Skály, Veverská Bítýška.
(Jízdenky se prodávají v přístavišti Bystrc a na lodi; kombinovaná jízdenka + vstupenka také v pokladně ZOO a v pokladně Hradu Veveří).
Některé spoje jsou vybaveny mobilní schodišťovou plošinou pro snažší nástup vozíčkářů (schodolezem), použití je možné pouze na zastávkách Bystrc, U kotvy, Rokle a Cyklistická.


účastníci

představitelé města


zajímavosti

V prvním roce provozu se lodě ošetřovaly i stavěly prakticky pod širým nebem. V roce 1947 byl postaven dřevěný hangár s několika dalšími menšími dřevěnými objekty, který umožňoval alespoň část prací provádět pod střechou.
V roce 1978 bylo započato s celkovou rekonstrukcí provozovny a do roku 1985 byly vybudovány 2 zděné hangáry.
V osmdesátých letech 20. století byly provedeny generální opravy a modernizace několika lodí. V roce 1995 byla postavena ocelová provozně-správní budova lodní dopravy - stavba symbolizuje svým tvarem a barvou loď.
Současný lodní park se skládá ze dvou menších jednopalubových lodí Brno, Pionýr a čtyř větších dvoupalubových lodí Veveří, Dallas, Bratislava a Praha.


poznámka

První lodě měly rychlost 10–12 kilometrů. Poprvé byly na stejném principu napájení předvedeny lodě v roce 1891 na elektrotechnické výstavě ve Frankfurtu nad Mohanem. Podobné lodě jezdily také například v Americe a na alpských jezerech v Německu a Rakousku.
události

14. 5. 2011
Oslavy 65 let lodní dopravy na Brněnské přehradě 25. 8. 1961
Na Brněnské přehradě spuštěna devátá loď Kyjev 23. 6. 1956
Spuštění lodi Bratislava na vodu a její křest 17. 4. 1952
Spuštění lodi Mír na vodu a její křest 14. 4. 1950
Spuštění lodi Pionýr na vodu a její křest
další události (3)...


stavby

Brněnská přehrada
Hrad Veveří
Hrad Veveří
jedna ze zastávek trasy a místo k zakoupení jízdenek


městská část

související odkazy

Fl, Menš


Aktualizováno: 06. 05. 2021