Návštěva britské královny Alžběty II.

28. 3. 1996


charakteristika

Královna navštívila Novou radnici, z jejího balkonu promluvila k občanům a pozdravila se s představiteli města a letci RAF.
Z radnice se prošla spolu s doprovodem Zámečnickou ulicí na náměstí Svobody. Na začátku Rašínovy ulice už nasedla do připraveného auta, protože následovala návštěva Ústavního soudu v Joštově ulici.
Součástí krátkého programu byla i prohlídka výstavy brněnské Obchodní a hospodářské komory a britských podnikatelů. Poté proběhlo slavnostní setkání se zástupci významných brněnských institucí. Královnu doprovázel prezident Václav Havel.


účastníci

představitelé města,
zástupci Ústavního soudu, Nejvyššího soudu, Státního zastupitelství a vysokých škol a desetitisíce občanů i návštěvníků Brna


zajímavosti

Tři týdny před samotnou návštěvou byla otevřena výstava královských korunovačních klenotů britských panovníků. Během necelých dvaceti dnů ji navštívilo asi 43 000 návštěvníků. Královna Alžběta II. přijala od primátorky města dar (granátový šperk inspirovaný soupravou Ulriky Levetzow; souprava byla vyrobena z osmnáctikarátového zlata a českých granátů; etuje na šperky - virtuózní "knižní vazba" - je dílem prof. Jindřicha Svobody vynikajícího řemeslníka a umělce).


poznámka

Organizátory pobytu bylo britské velvyslanectví, Kancelář prezidenta republiky, Magistrát města Brna, pracovníci hotelu Best Western International, Besedního domu, Obchodní a hospodářské komory, Ústavního soudu i letiště - ve spolupráci s policií a ochrankou. Návštěva britské královny trvala čtyři hodiny.
Jediným dodavatelem gastronomických služeb po celou návštěvu v Brně – na letišti při příletu, v prostorách městské radnice při setkání s piloty RAF, při slavnostním banketu, pořádaném na její počest v Besedním domě i při návštěvě Ústavního soudu byl Hotel International.
(Údaje k tomuto záznamu jsme doplnili s pomocí paní Jarmily Růžičkové, děkujeme.)
události

8. 3. 1996
Výstava Korunovačních klenotů britských panovníků


osoby

Emil Boček
plukovník v.v., bývalý pilot 310. stíhací perutě RAF Václav Havel
prezident republiky, který královnu při návštěvě doprovázel Jindřich Svoboda
autor etuje na šperky


Jis


Aktualizováno: 23. 03. 2020