Nádražní - křižovatka Nádražní-Hybešova
záchranný výzkum
Brno-město
1996
ÚAPP Brno
Na lokalitě byly zjištěny mohutné novověké a recentní navážky, pod nimiž jsou jílovité hlíny sprašového původu. Na jižním úpatí Petrova bylo zjištěno těsně pod povrchem vozovky rostlé skalní podloží (matabazit) v délce asi 20 m.
13/97, 1997, Brno, křižovatka Hybešova - Nádražní 1996, archiv ÚAPP Brno
Záchranný výzkum byl vyvolán rekonstrukcí křižovatky Nádražní-Hybešova. V průběhu výzkumu byl ve výkopu u křižovatky Nádražní-Uhelná odkryt pod novodobými navážkami starý mlýnský náhon.
Náhon, tvořený ramenem řeky Svratky, byl ve středověku, brzy po založení města Brna, upraven na mlýnský náhon. Bezpečně je písemnými prameny doložen už od 14. století. V době baroka (18. století) byl obezděn cihlami a později i zaklenut cihlovou klenbou. Jeho pozůstatky byly zkoumány v prostoru před lázněmi, kde byla cihlová klenba zachycena těsně pod stávajícím povrchem. Dále byly na několika místech pozůstatky barokní hradby. V profilu H 1 bylo pod vrstvou navážek zachyceno kameno-cihelné těleso hradby o šířce 3,0-3,5 m. Čelo hradby tvořené plentou z barokních cihel bylo šikmo zkosené, vlastní těleso hradby ze smíšeného kameno-cihelného zdiva bylo spojováno bílou maltou. Na východní straně bylo těleso hradby přizděno k vystupujícímu skalnímu podloží. Výkop dosahující do hloubky 3,0 m nezachytil základ hradby, jejíž odkrytá část byla vysoká 2,2 m. Na základě rekonstrukčních historických map lze předpokládat, že zde byla odkryta předsunutá hradba (tzv. ravelin) barokního opevnění z 1. poloviny 18. století, mezi bastiony VII a VIII pod Petrovem.
novověk (1 500 - současnost)
bez nálezů
Gei
Máte více informací?
Napište nám, prosím. Děkujeme.