Kšírova ulice - servisní středisko
záchranný výzkum
948/10
Horní Heršpice
2003
ÚAPP Brno
Všechny objekty se nacházely v jihozápadní části parcely, kde na relativně malé ploše vytvářely nápadně hustou koncentraci, která vznikla v důsledku opakovaného osídlení výhodné polohy na temeni návěje sprašové hlíny, nepatrně vystupujícím nad inundační terén na pravém břehu řeky Svratky.
34/05, 2005, Brno-Horní Heršpice 2003, archiv ÚAPP Brno
Během výzkumu bylo zdokumentováno celkem 249 sídlištních objektů z mladší doby bronzové až starší doby římské.
Sídlištní areál velatické a podolské fáze KSPP tvořily zejména zásobní jámy, lze však předpokládat, že k sídlišti patřila i část zachycených kůlových jam. Uvedené objekty KSPP představují patrně SV okraj rozsáhlého sídelního areálu, jehož části byly již dříve odkryty záchrannými výzkumy při výstavbě komplexů firem Hortim International a Česká Doka.
Vrchol sídlištní aktivity spadá do starší doby železné a je zde patrně zastoupen celý vývoj horákovské kultury. Nejpočetnější skupinou objektů jsou zásobní jámy, které po skončení své funkce sloužily obvykle k ukládání odpadu.
Ve dvou případech se na dně těchto objektů nalezly celé psí kostry. Podařilo se prozkoumat také dvě zahloubené obdélníkové chaty, u nichž lze předpokládat nejen obytnou, ale i výrobní funkci, jak dokládají nálezy např. hliněných závaží tkalcovského stavu a nákončí měchů.
Důležitým poznatkem je doložení kontinuity v ukládání, resp. pohazování lidských pozůstatků do sídlištních jam až do doby železné. Zmíněný jev byl považován za fenomén doby bronzové, zatímco v horákovském prostředí se takové anomálie vyskytovaly pouze výjimečně. Ve třech sídlištních objektech se podařilo objevit kostru jednoho dospělého jedince a tří dětí. Navíc v další jámě byla pod kumulací zvířecích kostí umístěna lidská lebka. Nepřerušené osídlení, trvající až do počátku doby laténské, reprezentují vedle zásobních jam zejména tři obdélníkové chaty.
Nejmladší komponentu na lokalitě zastupuje několik objektů, zejména zásobních jam, z přelomu starší a mladší doby římské a při okraji zkoumané plochy byl odkryt zbytek charakteristické chaty.
kultura velatická (1 300 - 950/920 př. Kr.)
kultura podolská (950/920 - 800 př. Kr.)
kultura horákovská (750 - 500 př. Kr.)
doba laténská A (450 - 380 př. Kr.)
doba římská (0 - 400 po Kr.)
Muzeum města Brna inv.č.: 212/03-102/1 až 212/03-804/1
Gei
Máte více informací?
Napište nám, prosím. Děkujeme.