Klíny - Moravský zemský archiv
záchranný výzkum
Klíny
Starý Lískovec
2005
ÚAPP Brno
Práce byly zahájeny dohledem při skrývce nadloží (ornice) z celého prostoru stavby. V místech se stopami minulých aktivit bylo ručně začišťováno podloží, v němž se projevily odlišné zásypy archeologických objektů. Podklad lokality tvoří spraš či sprašová hlína.
10/08, 2008, Brno-Starý Lískovec 2005. Klíny. Stavba Moravského zemského archivu., archiv ÚAPP Brno
V průběhu záchranného archeologického výzkumu, uskutečněného při stavbě Moravského zemského archivu, se podařilo prozkoumat celkem 398 zahloubených sídlištních objektů, představujících pozůstatky dlouhodobého osídlení vhodného místa nejstaršími zemědělci ve střední Evropě, nositeli kultury s lineární keramikou.
Za nejvýznamnější objev lze označit až 4 m široký a více jak 1 m hluboký příkop s plochým dnem, který bez přerušení probíhal v délce skoro 60 m přibližně ve směru od SZ k JV přes jižní část zkoumaného prostoru. Na severovýchodní (vnitřní) straně byl s odstupem 2 až 3,5 m doprovázen jednoduchým nesouvislým mělkým žlábkem. Podobná ohrazení sídlišť kultury s lineární keramikou jsou rozšířena i v jiných oblastech Evropy. Na Moravě byla dosud objevena jen na dalších 5 lokalitách, které se obvykle vyznačují velkou rozlohou a tudíž i značnou koncentrací lidí. Vzhledem k nevýrazné hloubce příkopů i jejich enormním obvodům lze jen těžko uvažovat o fortifikační funkci těchto ohrazení, ale spíše o praktickém (ochrana ustájeného dobytka) či symbolickém významu (atribut správního centra, vymezení sídliště od okolního světa).
Mezi běžnými objekty početně převažovaly menší jámy. Odkryty však byly i plošně rozsáhlé zahloubeniny, vzniklé jako nezáměrný důsledek víceúčelové těžby hlíny (tzv. stavební jámy a hliníky) a druhotně sloužící jako dílenské prostory. V jedné z těchto exploatačních jam byla uložena dětská kostra.
Strukturu sídliště doplňují objekty kruhového a oválného půdorysu se stěnami směrem ke dnu kónicky nebo hruškovitě rozšířenými a někdy vypálenými, plnící pravděpodobně hospodářskou funkci, obvykle jako sklípky na potraviny či sila na obilí. V několika případech se vyskytly hliněné pece podkovovité až lichoběžníkovité dispozice se zbytky původních nízkých kleneb, konstruovaných na proutěnou kostru. Jejich dna byla kvůli zlepšení tepelných vlastností vždy vyložena kameny nebo zlomky kamenných podložek na drcení obilí. Podle dosavadních znalostí převládá jejich výklad jako sušáren či pražíren obilí, popřípadě se uvažuje o běžném kuchyňském využití.
Navzdory vícefázovému osídlení je z rozmístění jam patrné, že část z nich vytváří řady kolmé na osu příkopu, které jsou od sebe navzájem oddělené volnějšími prostorami, kde asi původně stály typické dlouhé nadzemní domy. Pozůstatky dvou takových obydlí o minimálních rozměrech cca 23 x 6 a 21,5 x 5 m se zachovaly jen v severovýchodním úseku zkoumaného území.
Zvláštní zmínku si zaslouží ještě 2 jámy obdélníkového půdorysu o rozměrech 3,7 x 2,6 m a 3,4 x 2,1 m s rovným dnem, situované přibližně uprostřed plochy. Na výskyt podobných útvarů na sídlištích kultury s lineární keramikou na Moravě upozornil již Z. ČIŽMÁŘ (1999), který je považuje za „polozemnice“, plnící nejspíše určitou hospodářskou funkci.
Prozkoumaný úsek osady kultury s lineární keramikou bezpochyby souvisí se soudobým sídlištním areálem, který byl v letech 1971, 1978 a 1989 zčásti odkryt při výstavbě západního přivaděče k dálnici D1, tzv. pražské radiály a budoucího panelového sídliště Nový Lískovec asi 150 m západně a jehož pokračování východním směrem naznačovaly výsledky povrchové prospekce.
Vzhledem k tomu, že pozemek Moravského zemského archivu přímo nenavazuje na žádnou ze starších ploch a že výzkum z roku 1971 není možné přesně lokalizovat, je obtížné ztotožnit nově zachycený příkop a palisádový žlábek s dříve objeveným ohrazením patrně oválného půdorysu. Na základě polohy přibližně uprostřed tohoto oválu i směru se za současného stavu poznání přikláníme k možnosti příčného rozdělení ohrazeného prostoru.
kultura s lineární keramikou (5 700 - 5 100 př. Kr.)
ÚAPP Brno inv.č.: 122/05-102/1 až 122/05-1327/2
článek v odborném periodiku "Brno (k. ú. Starý Lískovec, okr. Brno-město). Západně od ulice Netroufalky"
Gei
Máte více informací?
Napište nám, prosím. Děkujeme.