Pekařská ul. (Fakultní nemocnice)
záchranný výzkum
Staré Brno
1973
Muzeum města Brna
2/73, Brno - Pekařská ul. - stavba pavilonu ve Fakultní nemocnici, Muzeum města Brna
V areálu Fakultní nemocnice na Starém Brně - Pekařské ulici se prováděl výkop pro nový pavilon srdeční chirurgie. Výkop zasahoval do hloubky 3 m. Z vyvezené hlíny byl získán keramický materiál ve zlomcích, dlaždice a cihly. Nejstarší zde zjištěné osídlení je zastoupeno zlomky silnostěnné keramiky tzv. zásobnic, nebo-li velkých sudovitých nádob. Vedle toho byly z výkopu získány zlomky dobře do světle hněda vypálených dlaždic. Dlaždice byly silné 4,7 cm. Z výkopu pochází rovněž ulomené kusy mohutných 7,4 cm silných do světle hněda dobře vypálených románských cihel.
Podle předpokladu historiků vznikla podél cesty na brněnský hrad nepozději v poslední čtvrtině 12. století podél dnešní Pekařské ulice vesnice, ležící v blízkosti slovanské trhové vsi - Starého Brna, nejstaršího předchůdce města. Podle svědectví písemných zpráv měšťan Rudger čili Rudlin se svou manželkou Hodavou koupili místo na dolní části dnešní Pekařské ulici, včetně konce nynější Fakultní nemocnice. Na těchto pozemcích založili okolo roku 1238 špitál pro nemocné a olomoucký biskup Robert u něho posvětil hřbitov a dovolil zřídit oratorium, tj. modlitebnu. Roku 1240 konfirmoval nadání špitálu papež Řehoř IX., měšťan Rudlin vstoupil do řádu johanitů, předal mu svůj majetek a špitál. Tak vznikla na Starém Brně křížovnická komenda.
Nálezy pozdně románských cihel, dlaždic a zejména keramických zlomků ze 13. století zde tedy potvrzují mluvu písemných pramenů a existenci románských staveb v této části dnešního Starého Brna. Další nálezy zlomků z průběhu 15. století nasvědčují trvání také v pokročilejším středověkém období.
vrcholný středověk (1 200 – 1 400 )
Muzeum města Brna, inv. č. 318482 - 318490
článek v odborném periodiku "Zjištění románského osídlení v brněnském podhradí na Pekařské ulici (okr. Brno-město)"
Hromádková
Máte více informací?
Napište nám, prosím. Děkujeme.