Moravské náměstí 6 – Nejvyšší správní soud


    archeologické lokality

    typ výzkumu

    záchranný výzkum


    číslo parcely

    569, 570, 571


    katastr

    Brno-město


    rok / datum výzkumu

    2004-2005


    instituce

    Archaia Brno o.p.s.


    nálezová zpráva

    40/05, 2005, , Moravské nám. 6 – Nejvyšší správní soud. Nálezová zpráva o provedení archeologického výzkumu, Archiv Archaia Brno o.p.s.


    popis

    V souvislosti s rekonstrukcí a adaptací domů Moravské náměstí 6, Joštova 1 a Solniční 4 pro potřeby Nejvyššího správního soudu, byl od listopadu 2004 do června 2005 prováděn v rámci výkopových prací záchranný archeologický výzkum, který v podstatě navázal na akci z počátku roku (A013/2004)
    Archeologický výzkum potvrdil výsledky předchozího výzkumu - v jižní části dvorku byla zachycena vyzděná kontraeskarpa městského příkopu, který se rozkládá (respektive jeho torzo) pod celým jižním křídlem domu Moravské nám. 6 a domem Solniční 4. Směrem do příkopu podepírají kontraeskarpu opěrné pilíře, osově od sebe vzdálené 4,50 – 5 m. Součástí příkopu byla i v suterénních místnostech domu Solniční 4 zachycená šikmo ukloněná eskarpa příkopu, jejíž dvě stavební fáze byly dokumentovány předešlými výzkumy. Starší vyzdění přitom vzniklo pravděpodobně na přelomu 13. a 14. století, mladší fáze snad souvisí s vyzděním kontraeskarpy někdy na přelomu 15. a 16. století, není ovšem vyloučeno, že může být starší. Rekonstruovaná šířka příkopu byla na západě cca 15 m, na východě v rozšířené části asi 17 až 18 m. Hloubka se pohybovala okolo 5,5 m. Dno příkopu bylo pravděpodobně ploché, nebo se jen mírně snižovalo ke středu. Příkop byl v těchto místech zasypáván v průběhu 19. století, kdy docházelo k výstavbě dnešních domů. Prostor před středověkým příkopem byl v 1. polovině 17. století zplanýrován a 11 m před ním byl vykopán další příkop spojující barbakán Veselé brány s opevněním kláštera augustiniánů. Podařilo se z něj zachytit pouze jižní hranu a v sondách také dno. Souvisel s opevňovacími pracemi, probíhajícími v době ohrožení Brna Švédy v letech 1639-1642. Jednalo se pravděpodobně o jednorázové účelové dílo. Vytěžený materiál byl pravděpodobně využit na navršení valu před novověkým příkopem, nebo k úpravě uvažovaného staršího valu mezi oběma příkopy. Příkop byl hluboký asi 3,50 m, jeho šířka zjištěna nebyla. Zasypán byl vzápětí po skončení bezprostředního nebezpečí, nejpozději snad při výstavbě barokního bastionového opevnění v 50.–60. letech 17. století.
    Pravděpodobně v 1. polovině 18. století došlo v pásmu mezi středověkým příkopem a barokním opevněním k vzniku zástavby, orientované v pásu směřujícím od západu na východ a kopírující průběh příkopu. Na místě námi sledovaného prostoru to byla vojenská pekárna a soukromý dům č. 139. Prostor dosud ne zcela zasypaného příkopu byl využíván jako zahradní pozemek.
    Další výraznou aktivitou zachycenou v suterénech pod domem Moravské náměstí 6 byly zbytky zahloubených částí vápenických pecí. Vzhledem k poloze pecí a jejich datování do 13.-14. století, můžeme hypoteticky uvažovat, že sloužily jako dodavatel vápna pro výstavbu popř. opravu některé přilehlé části městského opevnění.


    kultury

    středověk - novověk


    materiál / uložení

    dočasně depozitář Archaia Brno o.p.s. A081/2004-0511 až A081/2004-1923



    městská část


    Sed


Aktualizováno: 14. 01. 2016