Dům umění města Brna
Dům umělců, Kaiser Franz-Josefs-Jubiläums Künstlerhaus
Malinovského náměstí 2/652
Dům umělců byl postaven v roce 1911 podle projektu vídeňského architekta Heinricha Carla Rieda jako výsledek několikaleté snahy Moravského uměleckého spolku o zřízení trvalých výstavních prostor a spolkového zázemí. Architektura budovy se vyznačovala kontrastem mezi konzervativně řešeným exteriérem s bohatým štukovým dekorem a secesní sochařskou výzdobou a moderním řešením výstavních prostor. Pro veřejnost byl slavnostně otevřen dne 25. března 1911. Dnešní podoba Domu umění je výsledkem poválečné přestavby podle návrhu architekta Bohuslava Fuchse, na niž zřetelně navázala i poslední rekonstrukce z roku 2009.
Brno-město
Historická hodnota Domu umění spočívá v připomínce spolkového života brněnské německé společnosti počátku 20. století, která představovala jeden ze základních prvků kulturní infrastruktury tvořící moderní město.
Po celou dobu své existence působil Dům umění jako Kunsthalle bez vlastních sbírkových fondů. Do roku 2020 se zde uskutečnilo přes dva tisíce výstav s důrazem kladeným na výtvarné umění 20. století a na současnou domácí i zahraniční uměleckou scénu. Svým programem a realizovanými výstavami dodnes tvoří důležitou součást kulturní historie nejen města Brna, ale i mezinárodního kontextu výtvarné kultury vůbec.
Vlastníkem Domu umělců byl od jeho založení do roku 1945 Moravský umělecký spolek. Po osvobození Brna dům převzala Správa města Brna. Národní výbor zemského hlavního města Brna jej předal umělcům pod názvem Dům umění města Brna. Od roku 1946 instituci spravoval Městský národní výbor – odbor školství. V roce 1958 byl do správy Domu umění města Brna předán renesanční palác Dům pánů z Poděbrad (dnešní Dům pánů z Kunštátu), kde byl téhož roku zahájen výstavní provoz.
Dnes je Dům umění města Brna kulturní instituce se dvěma výstavními domy – Dům umění na Malinovského náměstí a Dům pánů z Kunštátu – a třemi galerijními prostory. Tím třetím výstavním prostorem je vedle obou "domů" Galerie G99, která je nezávislou součástí Domu umění města Brna od roku 2000. Původně se galerie nacházela na Benešově ulici, v současnosti je umístěna v přízemí Domu pánů z Kunštátu.
Dům umění města Brna tvoří volně stojící patrová budova postavená na půdorysu řeckého kříže. Její centrální část, boční křídla i zadní trakt jsou zastřešeny prosklenými sedlovými střechami, v přední části vyzdviženým světlíkem. Do budovy se vstupuje širokým obdélným portálem z červeného kamene, v němž jsou zapuštěny vstupní dveře. V portálu je osazena pamětní deska připomínajícího významného ředitele Domu umění Adolfa Kroupu. Fasády domu jsou hladké, členěné čtyřdílnými obdélnými okny. Před budovou se nachází výrazný vstupní předprostor s širokým schodištěm a kaskádovitou fontánou. V interiéru se v přízemí nachází centrální hala se čtyřmi sloupy, z níž se vstupuje do výstavního sálu v západním křídle (Galerie Jaroslava Krále). Po stranách vedou z haly tříramenná schodiště obložená travertinem do výstavních prostor v patře. V bočních křídlech (severním a jižním) se v přízemí nachází zázemí Domu umění – kanceláře a přednáškový sál. V suterénu je situována restaurace. Výstavní sály v patře, propojené širokými průchody jsou s výjimkou sálu nad vstupem (Procházkova síň) prosvětlené pouze skrze prosklené střechy a stropy.
Zatím poslední celková rekonstrukce proběhla v roce 2009 pod vedením architektů Petra Hrůši a Markéty Hrůšové. Architektonický plán přestavby respektoval Fuchsův odkaz. K zásadním změnám došlo především v propojení restaurace se vstupním prostorem a parkem, vstupní hala byla osazena kamennou dlažbou, přibyl vstup na ochoz obepínající Galerii Jaroslava Krále. Co se týká sochařské výzdoby v okolí Domu umění, mezi léty 1948–1960 se vpravo od vchodu nacházelo sousoší Poutníci Franty Úprky, které bylo později vyměněno za pomník R. J. Malinovského. Těsně před revolucí v roce 1989 přibyla ještě socha ženy s klasy umístěná na nově zbudované kaskádovité fontáně, která ale nebyla nikdy uvedena do provozu.
Dům pánů z Kunštátu
Dominikánská 9/348
Bohuslav Fuchs
autor přestavby z roku 1946
Carl Wollek
autor původní sochařské výzdoby terasy
Poutníci
sochařská realizace: Koliště - park 0/19
R. J. Malinovskij
pomník: Malinovského náměstí 2/01
A. Kroupa
pamětní deska: Malinovského náměstí 2/03
Žena s klasy
sochařská realizace: Malinovského náměstí 2/04
kašna
kašna: Malinovského náměstí 2/05
20. 11. 2024
Výstava TIMO: Mám kořeny v květináči
25. 9. 2024
Výstava Marius Kotrba. Conditio humana
15. 5. 2019
Výstava Marie Filippovová. Labyrint a 1/3.
13. 3. 2019
Výstava DEFLECTION
21. 12. 2018
Výstava Hugo Táborský. Seriální abstrakce.
další události (11)...
Jurkovičová, PeDro
Máte více informací?
Napište nám, prosím. Děkujeme.