Německý dům
Deutsches Haus
stavba již neexistuje
Brno-město
Německý dům (Deutsches Haus) stával v parku na Moravském náměstí v letech 1891–1945. Vznikl jako protiklad českého Besedního domu (1871–1873), aby byl kulturním střediskem německých brněnských občanů. Podnět k jeho výstavbě dala nově utvořená společnost "Deutsches Haus", v níž se soustředili významní brněnští němečtí podnikatelé, úředníci a kulturní pracovníci.
Největší podíl na vzniku Německého domu měl Friedrich Wannieck, majitel strojírenské továrny a představitel německých liberálů, který také zasedal roku 1887 v porotě, jež měla za úkol vybrat nejvhodnější projekt soutěže vypsané v polovině 80. let 19. století na stavbu tohoto spolkového domu. Vítězi soutěže se stali berlínští architekti Wilhelm Ende a Wilhelm Böckmann, kteří navrhli reprezentační budovu ve stylu severoněmecké neogotiky z neomítnutých červených cihel, pro niž se inspirovali budovou lipské knihkupecké burzy.
Stavba probíhala v letech 1888–1891 a byla dokončena a otevřena po několik dnů probíhajícími slavnostmi od 17–21. 5. 1891. V budově byly reprezentační spolkové sály se štukovou dekorací, koncertní a divadelní sál, velký knihovní sál a menší konferenční salonky; pro tento dům byly zakoupeny též varhany (tehdy největší v Brně vůbec) v Krnově u fy Rieger a součástí domu byla i výstavní galerie. Celý interiér byl bohatě vyzdoben reliéfy a menšími plastikami, vestibul naopak velkými bronzovými sochami germánských králů a královen v nadživotní velikosti vytvořené sochařem Karlem Wollekem (1862–1936). Kolem domu byl upraven park pro příležitostné veřejné akce.
V Německém domě se poté konaly nejrůznější kulturní akce, koncerty, divadla, schůze a přednášky především pro německy mluvící občany Brna.
V době 2. světové války sloužila budova výhradně činnosti nacistických organizací, NSDAP, Hitlerjugend a dalším - zejména důstojnickým - klubům, což způsobilo, že dům se stal v očích českých Brňanů doslova symbolem zla.
V bojích o Brno v dubnu 1945 byl silně poškozen dělostřelbou a při tom také zničen požárem, který se tehdy nikdo neodvážil hasit, i když ve sklepeních domu se nacházely zbytky zásob potravin a nápojů.
Před troskami Německého domu v parku se v dubnu a květnu 1945 pohřbívali rudoarmějci padlí tehdy v bojích v ulicích Brna, ale ony hroby byly v zimě roku 1946 exhumovány a ostatky mrtvých z nich převezeny na tehdy nové Čestné pohřebiště na Ústředním hřbitově v Brně.
Po Německém domě jako takovém se nedochovalo vůbec nic. Byl zbořen do základů 19. srpna roku 1945 a zcela zničeny byly (až na zcela nepatrné výjimky) i případné cenné umělecké předměty a knihy, které obsahovala jeho bohatá knihovna.
park na Moravském náměstí
Moravské náměstí
Wilhelm Böckmann
spoluautor projektu Německého domu
Hermann Gustav Louis Ende
spoluautor projektu Německého domu
Friedrich Wannieck
jeden z iniciátorů vzniku Německého domu
Carl Wollek
H. Richter
busta: Moravské náměstí - Německý dům 0/01
F. Wannieck
pamětní deska: Moravské náměstí - Německý dům 0/02
W. A. Mozart
busta: Moravské náměstí - Německý dům 0/03
19. 5. 2017
Meeting Brno 2017
25. 8. 1945
Vyhození Německého domu do povětří a odklizení trosek
19. 8. 1945
Bourání Německého domu
24. 4. 1932
Odhalení busty W. A. Mozarta
17. 5. 1891
Slavnostní otevření Německého domu v Brně
další události (1)...
Fl
Máte více informací?
Napište nám, prosím. Děkujeme.