Botanická zahrada Masarykovy univerzity



    č. orientační/popisné

    2/308


    charakteristika

    Botanická zahrada soustředila během desítek let své existence na volných plochách i ve sklenících stoky vzácných rostlinných druhů, jež slouží nejen odborné výuce studentů, ale jež jsou - přehledně uspořádány a popsány - přístupny celoročně i veřejnosti.


    území

    Brno-Veveří


    majitelé

    prof. Josef Podpěra - zakladatel


    firmy a instituce

    Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity Brno


    zajímavosti

    Botanická zahrada Masarykovy univerzity byla založena v 1. polovině 20. století v areálu budov Botanického ústavu Masarykovy univerzity mezi ulicí Kotlářskou a Veveří z podnětu univ. prof. RNDr. Josefa Podpěry.
    Její umístění bylo od samého počátku v roce 1922 považováno za provizorní, v 90. letech 20. století však patřila k nejmodernějším u nás a na tomto místě ji proto najdeme dodnes (stav v roce 2012).


    poznámka

    Zahrada čítá na 1 100 m² skleníků. Nacházejí se zde tropické rostliny, kapradiny a cykasy, subtropické rostliny - palmový skleník, kaktusy a jiné sukulenty, bromélie, zásobní a pěstební skleník.
    Venkovní plocha měří asi 1,5 ha ekologických společenství - karpatské dubohabřiny, rostliny Kavkazu a Himalájí, rostliny balkánského poloostrova, rostliny evropských vysokohoří, rostliny bukových a jedlobukových lesů, teplomilné nelesní vegetace Pavlovských vrchů, teplomilné nelesní vegetace hlubokých půd, rostliny aluviálních luk a lužních lesů, plevelné rostliny našich polí, teplomilné nelesní vegetace na hadcích, rostliny dubových a dubohabrových hájů, rostliny oblasti Středozemního moře, vegetace vátých písků, rostliny Japonska a Číny, rostliny horských smrčin a subalpinských niv, rostliny evropských rašelinišť a vegetace sešlapávaných míst.

    Společně se skleníky byla na střeše budovy pracoven vytvořena střešní zahrada přístupná po točitém schodišti.


    vznik

    1922


    stavební vývoj

    Botanická zahrada vznikla v roce 1922. Byla budována s důrazem na ekologická společenstva, část ploch byla věnována Mendelovým pokusům zákonů dědičnosti, Linnéově soustavě, léčivým a dalším užitkovým rostlinám. Brzy byla postavena nádrž u hlavního vchodu, určená pro vodní a bažinaté druhy. S umístěním zahrady zakladatel prof. Josef Podpěra nebyl spokojen a od počátku usiloval o získání jiných vhodnějších ploch pro kolekce rostlin.
    V roce 1923 proběhlo jednání o možnosti získání zámku a parku v Židlochovicích ke zřízení botanické zahrady.
    Byly také projednány řady dalších možností lokalit v okolí města Brna.

    Během 2. světové války byl omezený provoz botanické zahrady povolen s tím, že na volných plochách se bude pěstovat užitková zelenina.
    Po válce byla zahrada ve značně poškozeném stavu. Následně obnovená botanická zahrada dostávala nové úkoly a vykonávala činnost expertizní.
    Park vzniklý z aktivit roku 1949 na Mniší hoře zůstal jako součást Zoologické zahrady.

    V 60. letech 20. století měly být získány pozemky v Bohunicích, což se ovšem nerealizovalo a v roce 1984 dokonce hrozilo zahradě zrušení z důvodu plánované výstavby zastávky podzemní dráhy. K tomu ale také nedošlo. V letech 1995–1997 byly postaveny nové skleníky a zrekonstruován systém rostlin.



    městská část

    významné osoby

    Josef Podpěra
    zakladatel


    objekty

    Žába
    sochařská realizace: Kotlářská 2/06
    umístěna u jezírka v rámci zahrady
    Prameny země
    sochařská realizace: Kotlářská 2/08 Pták s korunkou
    sochařská realizace: Kotlářská 2/09 Láska nebeská
    sochařská realizace: Kotlářská 2/10 Sumec
    sochařská realizace: Kotlářská 2/11
    další objekty (10)...


    události

    6. 9. 2005
    IX. Zahradní slavnost Masarykovy univerzity 21. 2. 1997
    Slavnostní otevření nových skleníků Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity 12. 9. 1959
    V Brně dozrávají čínské banány 1883
    Založen park Tyršův sad


    související odkazy


Aktualizováno: 22. 11. 2019