Jaroslav Lančík
* 13.5.1921 Přerov (okres Přerov) † 2.7.1941 Lower Park Farm u města Mere
válka a odboj 1938–1945; účastník zahraničního odboje, letec RAF; oběti války
česká
Rakousko-Uhersko, ČSR
sestřelen omylem britským stíhačem při návratu z náletu na Cherbourg
Přerov
obchodní akademie v Přerově
jeho jméno je uvedeno na pamětní desce obchodní akademie v Přerově a na pomníku letců na třídě gen. Janouška v Přerově
městský hřbitov v Hulíně
ulice Lančíkových v Přerově
Po odchodu do zahraničí na přelomu let 1939/1940 přešel přes Slovensko, Maďarsko a Jugoslávii do Francie, kde vstoupil v Agde do zahraniční armády. Dne 8. 3. 1940 na velitelství čs. jednotek v Agde předal materiály (šifrovací klíč a seznam vlnových délek dvou vysílaček), které po něm poslali přerovští odbojáři, kteří se pokoušeli vytvořit podmínky pro navázání radiového spojení se zahraničím.
Později Jaroslav Lančík přešel do Anglie a stal se příslušníkem 311. čs. bombardovací perutě. V jejích řadách zahynul v hodnosti četaře, při osudném letu byl zadním střelcem.
Posádku sestřeleného letounu dále tvořili: četař Adolf Dolejš (*17. 6. 1915) (telegrafista), poručík letectva Richard Hapala (*13. 9. 1918) (navigátor), rotmistr Oldřich Helma (*11. 1. 1916) (první pilot), četař Jaroslav Petrucha (*27. 4. 1920) (přední střelec) a rotmistr Antonín Plocek (*11. 4. 1912) (druhý pilot).
Bombardér Welington Mk. IC R1516 (KX-U) byl při návratu poškozen a opozdil se, když dosáhl anglického břehu, sestřelila jej britská noční stihačka. Při pádu letadlo vybuchlo a letci uhořeli. Otec syna poznal před smutečním obřadem, se svolením britských leteckých úřadů jej nechal v krematoriu v Southemptonu zpopelnit a popel si nechal u sebe až do konce války. Po otcově smrti byl popel syna uložen do rodinného hrobu na hřbitově v Hulíně.
Věra Dvořáková
teta
Richard Hapala
společně zemřeli
Jan Polách
spolupráce v odboji
Menš
Máte více informací?
Napište nám, prosím. Děkujeme.