Josef Křivánek

* 1930 – † 13.5.2011 Praha


novinář, první ředitel ČST Televizní studio Brno


národnost

česká


státní příslušnost

ČSR, ČSSR, ČR


zajímavé okolnosti

Hned na počátku svého působení získal Křivánek pro Brno na tehdejší dobu moderní dabingové studio, v němž našlo uplatnění množství brněnských umělců i technických pracovníků. Dabing měl být původně instalován v Praze, která však postrádala potřebné prostory, Křivánek je pohotově našel v objektu Typosu.


dílo

Křivánkův pobyt v Rovnosti byl úspěšný, z nudného stranického věstníku se stal čtivý list. Josef Křivánek i jeho zástupce Bohumil Marčák se zasloužili o to, že s Rovností po letech navázali opět spolupráci její někdejší redaktoři Jan Skácel, Oldřich Mikulášek a Ludvík Kundera a že se redakce začala obklopovat kvalitními spolupracovníky bez ohledu na jejich stranickou příslušnost. Patřili k nim např. chirurg prof. Jan Navrátil, architekti Bohuslav Fuchs a Bedřich Rozehnal, výtvarník Eduard Milén, skladatel a humorista Josef Berg a mnoho dalších.


zaměstnání

1961–1963 ČST Televizní studio Brno (ředitel),
Rovnost Brno (šéfredaktor),
ČST Televizní studio Brno (zástupce ředitele),
po roce 1968 se odstěhoval do Prahy


poznámky

Po srpnu 1968 se Josef Křivánek připojil k novinářům, kteří aktivně protestovali proti sovětské okupaci. Nevyhnulo se mu bohužel falešné obvinění z toho, že si jako předseda oddílu košíkové Zbrojovky Brno ponechal peníze určené pro prvoligové hráče. Při policejním výslechu však hráči včetně Kamila Brabence a bratrů Zdeňka Bobrovského a Jana Bobrovského potvrdili, že slíbené peníze obdrželi. Přesto Křivánek strávil ve vyšetřovací vazbě protiprávně delší dobu, než ukládal zákon.osoby

Josef Berg
spolupráce v Rovnosti Jan Bobrovský
svědčil ve vykonstruovaném procesu s Křivánkem Zdeněk Bobrovský
svědčil ve vykonstruovaném procesu s Křivánkem Kamil Brabenec
K. Brabenec svědčil ve vykonstruovaném procesu s J. Křivánkem Bohuslav Fuchs
spolupráce v Rovnosti
další osoby (8)...hub


Aktualizováno: 01. 08. 2022