prof. Adolf Sýkora

* 5.5.1931 Brno – † 19.9.2023 Brno


houslista a houslový pedagog; v letech 1952–1993 člen Janáčkova kvarteta


národnost

česká


státní příslušnost

ČSR, ČSSR, ČR


zajímavé okolnosti

hráči Janáčkova kvarteta jako první vystupovali bez not - domácí i světový repertoár nastudovali zpaměti, což byl ve své době nevídaný přístup, který dovoloval plně se věnovat výrazu interpretace


cena města

Brna, za zásluhy v oblasti hudby (2004)


vzdělání

JAMU v Brně (obor hra na housle u profesora Františka Kudláčka)


dílo

Už během studia houslí na JAMU se stal členem Janáčkova kvarteta, v němž působil 41 let. Kvarteto ve složení Jiří Trávníček, Adolf Sýkora, Jiří Kratochvíl a Karel Krafka brzo získalo celosvětové renomé, koncertovalo ve více než 50 zemích a odneslo si řadu ocenění.
Profesor Sýkora propagoval osobnost a dílo Leoše Janáčka: jako člen Fondu a Nadace Leoše Janáčka a předseda jejich správních rad se zasloužil o Janáčkův památník v Hukvaldech a v Brně na Smetanově ulici, o souborné kritické vydání jeho děl a o ochranu jejich autorských práv.
Na JAMU během svého působení formoval také celou řadu komorních souborů, např. Kvarteto města Brna, Kynclovo kvarteto, Trávníčkovo kvarteto, Graffovo kvarteto, Korngold Quartet ad. Pedagogicky rovněž působil na mistrovských interpretačních kurzech v Německu, Rakousku, Holandsku, Anglii, USA a Kanadě.
Do roku 1991 se věnoval i sólové koncertní činnosti s orchestrem nebo klavírním doprovodem Jiřiny Kolmanové, nahrával s ČRo či Supraphonem. Byl členem porot mnoha mezinárodních interpretačních soutěží.


zaměstnání

1952–1993 Janáčkovo kvarteto,
1963–2010 JAMU v Brně (profesor houslí a komorní hudby)


odborné a zájmové organizace

Fond Leoše Janáčka (člen a předseda správní rady),
Nadace Leoše Janáčka (člen a předseda správní rady)


poznámky

V roce 2007 vyšla kniha A. Sýkory Z mého života v Janáčkově kvartetu (Opus Musicum, Brno). Je věnována vzpomínkám na čtyřicet let uměleckého života, který autor strávil v tomto legendárním komorním souboru, mapuje jeho hudební život a bohatou uměleckou kariéru.
osoby

Leoš Janáček
Sýkora propagoval jeho dílo Jiřina Kolmanová
spolupráce Karel Krafka
Janáčkovo kvarteto Jiří Kratochvíl
Janáčkovo kvarteto František Kudláček
pedagog
další osoby (4)...


události

25. 1. 2005
Slavnostní předání Ceny města Brna za rok 2004
jeden z oceněnýchhub


Aktualizováno: 21. 09. 2023