Řádění fašistických výtržníků

15. 8. 1939katastr

Brno-město


místo

kavárna Esplanade


charakteristika

Brněnské ulice zažily na jaře a v létě roku 1939 řadu fašistických provokací, během kterých uniformovaní příslušníci českých fašistických gard společně s nacisty přepadali chodce a organizovali protižidovské výtržnosti. Ozbrojeni obušky a klacky vnikali do kaváren a jiných veřejných podniků, vyháněli odtud židovské hosty a surově je tloukli.
Úterý 15. srpna roku 1939 se stalo osudným pro návštěvníky kavárny Esplanade, kde řádilo na 100 fašistických výtržníků - jeden z napadených byl ubit k smrti a dalších 12 lidí muselo být pro vážná zranění převezeno do nemocnice.


účastníci

Paul Drexler, napadený prokurista, který zemřel na infarkt při pokusu uprchnout,
Leo Neubauer, napadený účetní, z něhož strhali oblečení a pak byl s krvácející hlavou vyhozen na ulici.
Ludwig Burian, jeden z postižených hostů, vyvlečen z kavárny,


zajímavosti

„V té chvíli vyběhl z kavárny starší šedovlasý Žid. Měl růžovou košili, byl bez kabátu, za ním vlály bílé šle, kalhoty měl vpředu rozepnuté a držel je sevřenou rukou, aby nespadly,“ popsal tehdejší dění očitý svědek, předválečný redaktor Lidových novin Bedřich Golombek.
"Když vyběhl, propukl špalír v jásot a ti lidé, na pohled zcela slušní, zcela civilizovaní, se kterými byste za normálních dob byli bez ostychu mluvili, se rozpřahovali a dávali tomu starému muži celou silou pěstmi nebo dlaněmi mohutné zátylce nebo ho kopali. Běžel tou ulicí a ze všech stran se sypaly na něho rány. Nehlesl, ale najednou se svalil. Nevydal hlásky a byl mrtvý!" popsal konání svých brněnských spoluobčanů zděšený novinář.osoby

Ludwig Burian
jeden z postižených hostů kavárny Paul Drexler
oběť útoku Bedřich Golombek
svědek


městská část

MJ


Aktualizováno: 19. 06. 2022